ZAVŘIT

Koupit reklamu Reklama  •  
Dnes je 20. leden 2021, svátek má Ilona

Dnes slavíme svátek Tří králů - tradiční sbírka se přesunula na internet.

06. 01. 2021 • 9:18

Tři králové – mudrci z východu jsou postavy z Matoušova evangelia, navštívili Ježíše nedlouho po jeho narození v Betlémě a přinesli mu dary: kadidlo, zlato a myrhu, ty ve své době patřily k tomu nejcennějšímu na světě. Jména králů a upřesnění, že byli tři (zřejmě podle počtu darů), přinesly až pozdější tradice. V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení páně. Církev jej slaví právě dnes. 6. ledna.

V katolických zemích se o svátku Zjevení páně (6. ledna) píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K † M † B †, nebo latinský ekvivalent C † M † B †. Tři křížky symbolizují Otce, Syna a Ducha Svatého, nejedná se tedy o znaménko „plus“. Tříkrálové křížky měly ochránit hospodářství proti neštěstím a pohromám.

Dnes se můžeme na Tři krále setkat s koledníky. Dříve se za ně převlékaly chudé děti, ty se snažily vykoledovat nějaké to jídlo. Koledníci na sobě měli dlouhé bílé košile přepásané šátkem, šerpou, nebo provazem, na hlavách nosili papírové koruny.

V současné době pořádá Charita každoročně tříkrálovou sbírku na pomoc lidem v nouzi. Kvůli protiepidemickým opatřením se letos sbírka přesunula na internet. Přispívat pro slánskou charitu je možné prostřednictvím stránek https://www.trikralovasbirka.cz/, nebo třeba do sbírkových pokladniček, které jsou umístěny v některých otevřených provozovnách. Pokladničky jsou dostupné u Kantýna Jan Kubr, Cukrářství Pudilovi, Zdravíčko Slaný, Cukrárna Na Londě, Vonný krámek "Bylinka" (Masnokrámská ulice), případně za Vámi kasička přijede, pokud si objednáte kominické služby u firmy ARTKOM (Iveta Jelínková).

Tříkrálová sbírka probíhá až do 24. ledna.

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •  
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím