Dnes je 1. březen 2024, svátek má Bedřich
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Kultura Husitské slavnosti letos odkryjí místní reálie a přivedou prémiové koncerty Vytvořit článek
Husitské slavnosti letos odkryjí místní reálie a přivedou prémiové koncerty
Michal Jůza - 18. 05. 2023    1218    0 Líbil se vám tento článek?

Městské slavnosti o víkendu připomenou kapitoly z husitské historie Slaného. Letošní ročník se více zaměří na místní reálie spojené s tímto významným obdobím dějin. Bohatý program plný historických kostýmů, kejklířů, skupin historického šermu, dobových řemesel či her pro děti letos vylepší vystoupení známých kapel jako No Name a Poletíme?. 

Letošní husitské slavnosti se mají více opírat o místní historické reálie. Radnice tak chce mezi lidi zábavnou formou lépe dostat část historie města spojenou s husitstvím. „Nechceme už jít jen po hladině husitství, ale chceme tam více vtáhnout slánské reálie. Muzeum nám dalo nějaké podklady, tady se našla třeba stará husitská helmice, vážou se k té době nějaké příběhy a oni by je měli nějak oživit a zajímavým způsobem je Slaňákům představit, aby ta sounáležitost s husitstvím a hlavně s městem byla užší,“ přiblížil záměr místostarosta Radek Vondráček. 

Husitské slavnosti započnou již tradičně průvodem ulicemi královského města Slaný. Na Masarykově náměstí bude pro všechny připraven historický jarmark s bohatým programem pro malé i velké. Nebude chybět rytířské klání, historické vozy nebo koncerty. Pro děti bude kromě zábavných her připraveno divadlo. 

Organizátorům se povedlo zajistit velmi známé kapely na večerní koncerty. „Co se týká hudebních vystoupení, letos se nám podařilo získat mimo rozpočet města zajímavou částku, díky které máme po letech zajímavý line-up. Chtěli jsme přivést něco prémiového, co by přitáhlo návštěvníky,“ řekl místostarosta Radek Vondráček. Návštěvníci se tak mohou těšit na vystoupení hudebních skupin No Name a Poletíme?.

Na rozpočet husitských slavností přispěly velkou měrou sponzorské dary od soukromých firem, ale i dotace z kraje. „Uspěli jsme v dotačním řízení Středočeského kraje, kde jsme získali 99 tisíc na uspořádání akce,“ dodal starosta Martin Hrabánek. 

Tradičně budou v průběhu slavností všechny významné městské památky zpřístupněny návštěvníkům zdarma. Bude se opakovat i novinka loňského ročníku, kterou byl živý přenos programu na náměstí na LED obrazovku. 

 

Program:

Pátek 19. 5. 2023

Od 16 hodin vystoupení dětí ze slánských základních škol

 

Sobota 20. 5. 2023

9:30 šikování průvodu - husité táhnou do pole

10:00 PRŮVOD , CEREMONIE Zahájení slavností

11:00 Komedianti ve městě ... aneb na rynku je veselo

11:30 Páni z Bludova - rytíři a válečníci

12:00 Kterakto se rytíř a jeho kůň na turnaj připravuje

12:30 Mistr ostrého meče ... aneb vyprávění slánského kata

13:00 Šermířské a rváčské taškařice

13:30 Sokolníci ... malá ukázka výcviku dravců

14:00 Komedianti ... aneb na káře do Slaného

14:30 Na hradby ... my se nedáme ... šermířské představení

15:00 Pan Sysel z Holohlav a jeho Oř válečný

15:30 Ve městě bude pořádek - představení z katovské dílny

16:00 Práčata bratra Žižky ... aneb jak klání dopadlo .... vyhodnocení

16:30 Královi kejklíři

17:00 Žoldnéřská sebranka

19:00 - 23.00 Koncerty – NO NAME / POLETÍME?Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 28. 02. 2024
50. kolo Tipsport Extraligy patřilo na Kladně benefičnímu utkání pro nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, ve kterém Rytíři oblék...
Občané mohou prostřednictvím Pol Pointu podat jakékoliv oznámení. . . podvody, zanedbání povinné výživy, krádeže, a mnoho dalších....
Jistě jste si všimli, že šéfové Středočeského a Ústeckého kraje omezili -přes hranici střeženou Kamenným pastýřem- veřejnou dopr...
Reklama   •   Koupit reklamu