Dnes je 1. březen 2024, svátek má Bedřich
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně / Kultura Království soli – I. díl: Jak probíhá příprava na otevření Vytvořit článek
Království soli – I. díl: Jak probíhá příprava na otevření
Michal Jůza - 06. 02. 2024    4605    0 Líbil se vám tento článek?

Už v březnu se ve slánském muzeu slavnostně otevře dlouho očekávaná stálá expozice Království soli pod Slánskou horou. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 7. března. V tomto a několika dalších dílech seriálu Království soli nahlédneme do zákulisí výstavy, poodkryjeme si unikátní exponáty i připravovanou interaktivní zábavu. Nebudou chybět ani zajímavosti z historie města spojené se solí. 

Nová expozice představuje město Slaný ve spojitosti se solí, ale i další zajímavé souvislosti ze světa soli. Muzeum jí vyhradilo místnost v prvním patře, která byla dříve věnována hodinám. Do navazující chodby se zase přesouvá unikátní sbírka slánek z místního infocentra. Těch je asi 4 tisíce kusů.

Rozestavěnou výstavu jsme si prošli s ředitelem muzea. „Tady vstupujeme do místnosti přes chodbu s galerií slánek. První nás uvítá figurína v historickém oděvu a pověst o nalezení místního solného pramene ztvárněná od králického betlémáře z Dřínova,“ popisuje první část expozice Jan Čečrdle. Pohyblivé dílo ze dřeva má dvě části a zaujme i malé děti.

Pod úvodním panelem s videem vidíte ukázku vozu z 18. století, který mohl dovážet sůl,“ dodává k úvodu ředitel muzea a pokračuje do další části: „Na pověst navazuje část o tom, jak to bylo doopravdy - zrození města, ukázky předmětů z nejstaršího osídlení na Slánské hoře, solná stezka, která procházela přes město.

Hned vedle procházíme zajímavosti k těžbě soli od historie až po dnešek. Tady se připravuje mimo jiné výběr nejkrásnějších krystalů z celého světa i pár nerostů ze Slánské hory. V této části expozice se objeví i hvězda výstavy, kterou si spolu s dalšími unikáty představíme v dalším díle seriálu.

Navazovat mají moderní interaktivní prvky se zapojením všech smyslů, které si podrobněji rozebereme v jednom z dalších dílů. „Chceme, aby to byla výstava 21. století, takže tu budou i 3D projekce nebo interaktivní pokusy,“ prozradil místostarosta Radek Vondráček.

Návštěvníci se mohou těšit i na gastronomickou část s nádobím, recepty k odběru či ochutnávkami. Počítá se také s přípravou zábavy pro děti a doprovodným programem. Nabízí se třeba spolupráce s česko-německým spolkem Stará solná stezka, který už funguje 20 let a má zkušenost s pořádáním tematických akcí.

Výstava za 1,2 milionu se částečně připravovala v zahraničí

Celý projekt město svěřilo architektce Lence Bednářové, která přednáší výstavnictví na ČVUT. Ta doporučila i výrobu moderního výstavního systému v zahraničí. „Vzhledem k tomu, že jsme zvolili některé prvky expozice, které se vyráběly v Německu, tak se nám otevření trošku prodloužilo. Jedná se o speciální police, ve kterých budou exponáty umístěny,“ vysvětlil místostarosta Radek Vondráček. Ty už do Slaného dorazily a postupně se naplňují.

Po podobném projektu, který by byl zajímavý i pro návštěvníky města, volala slánská podnikatelská veřejnost už delší dobu. „Je to věc, která částečně vzešla i od místních podnikatelů fungujících v pohostinství, gastru nebo ubytovacích službách, protože tady chtějí nabídnout něco víc, aby se tu lidi měli na co podívat,“ řekl Vondráček.

Historicky je to naše asi nejdražší expozice. Náklady jsou kolem 1,2 milionu,“ uvedl místostarosta. Vedení muzea uvažuje i o změně vstupného. Konkrétní návrh bude předložen vedení města.

Výstava by měla být veřejnosti otevřena slavnostní vernisáží 7. března 2024, začátek je plánován na 17. hodinu. Připravují se i komentované prohlídky.Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 28. 02. 2024
50. kolo Tipsport Extraligy patřilo na Kladně benefičnímu utkání pro nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, ve kterém Rytíři oblék...
Občané mohou prostřednictvím Pol Pointu podat jakékoliv oznámení. . . podvody, zanedbání povinné výživy, krádeže, a mnoho dalších....
Jistě jste si všimli, že šéfové Středočeského a Ústeckého kraje omezili -přes hranici střeženou Kamenným pastýřem- veřejnou dopr...
Reklama   •   Koupit reklamu