Dnes je 1. březen 2024, svátek má Bedřich
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Kultura Království soli – II. díl: Výstava bude mít svůj světový unikát Vytvořit článek
Království soli – II. díl: Výstava bude mít svůj světový unikát
Michal Jůza - 13. 02. 2024    4261    0 Líbil se vám tento článek?

Už 7. března letošního roku se ve slánském muzeu slavnostně otevře dlouho očekávaná stálá expozice Království soli pod Slánskou horou. V tomto již druhém dílu seriálu Království soli si představíme hvězdy expozice, které nikde jinde nenajdete. Na pomyslném piedestalu tu stojí slánská sůl. Vzácností budou i vyobrazení místních lázní.

V další části nového muzea je vidět, že exponáty pro stálou výstavu se nakupují z celého světa. Například tu jsou k vidění kulovité krystaly ze dna mrtvého moře. „I ze Slaného chceme představit zajímavé exponáty. Máme tu třeba starou lázeňskou vanu z doby, kdy tady byly solné koupele,“ prozradil místostarosta Radek Vondráček.

Právě exponáty spjaté s historií místního lázeňství jsou podle ředitele muzea jednou ze vzácností výstavy. „Vypíchl bych slánské lázně, ke kterým tu existují dvě vyobrazení. Podařilo se nám získat tuto reprodukci z Národní knihovny, kde jsou lázně pár let po otevření někdy okolo roku 1846,“ představuje Jan Čečrdle jeden z vystavených dobových obrázků. 

Hvězdou výstavy bude pravá slánská sůl

Království soli bude mít i svůj světový unikát. „Co se týče něčeho opravdu vzácného, tak je to určitě slánská sůl, kterou nikdo jiný nemá. Ta se bude točit tady na tom soklíku,“ ukazuje ředitel muzea Jan Čečrdle. Muzeu ji zapůjčila soukromá osoba. „Jeden náš známý geolog se tam dostal jako student a někde 600 metrů hluboko tam urval kus té soli a říkal, že neví o nikom druhém na světě, kdo by to měl. A protože ten důl je zaslepený, tak se tam minimálně za našeho života už nikdo nedostane,“ prozradil Čečrdle.

Moderní výstavní trendy jsou vidět v interaktivní části či využití moderních technologií jako hologram. „Chceme, aby to byla výstava 21. století, takže připravujeme i 3D projekce,“ řekl Vondráček s tím, že výjimečná bude také interaktivní část s pokusy a zábavou pro děti. Součástí bude i video o historii Slaného od pověsti o solném prameni, přes solnou stezku, až po důvody zániku plánovaných lázní. Ale o tom už v příštích dílech. 

Království soli - I. díl: Jak probíhá příprava na otevřeníLíbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 28. 02. 2024
50. kolo Tipsport Extraligy patřilo na Kladně benefičnímu utkání pro nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, ve kterém Rytíři oblék...
Občané mohou prostřednictvím Pol Pointu podat jakékoliv oznámení. . . podvody, zanedbání povinné výživy, krádeže, a mnoho dalších....
Jistě jste si všimli, že šéfové Středočeského a Ústeckého kraje omezili -přes hranici střeženou Kamenným pastýřem- veřejnou dopr...
Reklama   •   Koupit reklamu