Dnes je 1. březen 2024, svátek má Bedřich
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Slánské spolky Motoráček připomene 150 let vlaků Slaný - Louny Vytvořit článek
Motoráček připomene 150 let vlaků Slaný - Louny
Klub Železničního muzea Zlonice - 07. 05. 2023    3525    0 Líbil se vám tento článek?

V neděli 14. května 2023 vyrazí v 8 hodin ráno ze Zlonic do Slaného historický motoráček M131.1228, aby následně zajistil 2 páry zvláštních vlaků Slaný – Zlonice – Klobuky v Čechách – Peruc – Vrbno nad Lesy – Chlumčany u Loun – Louny (viz. obrázek s jízdním řádem). Připomene tak 150 let hlavní trati Společnosti Pražsko-duchcovské dráhy, která byla postavena jako poslední velká soukromá železnice na našem území a vede z Mostu přes Louny, Slaný a Rudnou na společné smíchovské nádraží.

Možnost svézt se motoráčkem má každý, ať už zamíří do železničního muzea v Lisovicích u Zlonic (12 minut chůze ze železniční stanice Zlonice), nebo se chce prostě jen projet. Jednotné jednosměrné jízdné je stanoveno bez ohledu na vzdálenost ve výši 60 Kč, poloviční ve výši 30 Kč je určeno pro děti do 15 let, osoby starší 65 let a držitele průkazu ZTP nebo ZTP-P. Každý cestující s jízdenkou za plné jízdné má nárok na přepravu 1 dítěte do 6 let zdarma.

Cestu lze kombinovat s běžnými osobními vlaky Českých drah Kralupy – Slaný - Louny. Do Zlonic z Prahy přes Kralupy a dále pod Řípem zamíří i přímý vlak Cyklohráček, který vedle běžných zastavení ve Straškově a Kmetiněvsi zastaví mimořádně i v zastávce Černuc. Cyklohráček odjíždí z Prahy hlavního nádraží v 8:50, z Kralup v 9:32 ze Straškova v 10:21, z Černuce 10:30, z Kmetiněvsi 10:36. Platí v něm jízdné jako v běžných vlacích Českých drah provozovaných v rámci Pražské integrované dopravy. Také vstupné do železničního muzea, kde bude připravena výstava historických automobilů, jízdy malodráhy, upomínkové předměty i občerstvení, bude běžné.

Specialitou akce je skupinové focení občanů na „jejich“ nádraží s „naším“ motoráčkem. Sraz na focení v jednotlivých stanicích je stanoven takto: Vrbno nad Lesy: 9:45; Klobuky v Čechách: 10:20; Chlumčany u Loun: 12:20; Peruc: 13:30. Neváhejte a přijďte se vyfotit v co největším počtu. Ať je vidět, že na to máme!

Akci připomínající 150 let Pražsko-duchcovské dráhy podpořil vedle městyse Peruc, obce Klobuky v Čechách a města Louny ze svého fondu také Mgr. Martin Hrabánek, starosta města Slaného. Jízdy navazují na oslavu Čtvrtstoletí spolupráce Železničního muzea Zlonice a spolku Lokálka Group, v rámci které v sobotu 13. května proběhnou s podporou obcí Černuc a Kmetiněves jízdy historickým motoráčkem na trati Zlonice – Straškov. O těch se můžete podrobněji dočíst v článku Spěšný vlak Praotec Čech zahájí spojené oslavy.

Pro KŽMZ připravil: Ing. Tomáš ČechTAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 28. 02. 2024
50. kolo Tipsport Extraligy patřilo na Kladně benefičnímu utkání pro nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, ve kterém Rytíři oblék...
Občané mohou prostřednictvím Pol Pointu podat jakékoliv oznámení. . . podvody, zanedbání povinné výživy, krádeže, a mnoho dalších....
Jistě jste si všimli, že šéfové Středočeského a Ústeckého kraje omezili -přes hranici střeženou Kamenným pastýřem- veřejnou dopr...
Reklama   •   Koupit reklamu