Dnes je 1. březen 2024, svátek má Bedřich
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Na chybějící části D7 v blízkosti Slaného začal archeologický výzkum Vytvořit článek
Na chybějící části D7 v blízkosti Slaného začal archeologický výzkum
Michal Jůza - 02. 02. 2024    22080    0 Líbil se vám tento článek?

Na trase D7 se během ledna rozjely přípravné práce na celé délce chybějící části dálnice D7. Na bezmála 17 kilometrech probíhá také archeologický výzkum. Vzhledem k lokalitě se dá předpokládat množství nálezů. Se samotou stavbou by se podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo začít ještě letos. Poprvé by si řidiči mohli celou novou část dálnice projet v roce 2027. 

Na celé středočeské části budoucí dálnice D7 mezi křižovatkou MÚK Knovíz a Panenským Týncem byly zahájeny přípravy území pro realizaci stavby dálnice. „Jde o kácení lesní a mimolesní zeleně, skrývky ornice pro archeologický výzkum a samotný archeologický výzkum,“ uvedl středočeský mluvčí ŘSD Jiří Veselý. Nová trasa D7 měří celkem 16,7 km a je rozdělena na tři úseky.  

V současné době běží výběrové řízení na zhotovitele stavby, která by mohla podle projektu vyjít cca na 1,9 miliardy korun bez DPH. Pokud vše půjde bez komlikací, ŘSD stavbu ještě letos zahájí. Předpoklad je, že tento úsek D7 přímo navazující na již hotové části dálnice na Lounsku začnou řidiči využívat v roce 2027.

MÚK Slaný-západ – Kutrovice

Na 3,4 km dlouhém úseku budoucí dálnice D7 Slaný-západ – Kutrovice je již z loňského roku vykácena zeleň. Zemní práce skrývek ornice pro archeologický výzkum provádí společnost MI Roads a.s., která uspěla ve výběrovém řízení na veřejnou zakázku s nabídnutou cenou ve výši 8,19 mil. Kč bez daně. Stavební práce skrývek ornice byly zahájeny na konci listopadu 2023, stejně jako provádění záchranného archeologického výzkumu v terénu, a potrvají 9 měsíců. Předpoklad zahájení stavby je v roce 2024 a ukončení realizace 2026.

Úsek dálnice Kutrovice – Panenský Týnec

Společnost MI Roads a.s. provede zemní práce vč. kácení mimolesní zeleně také na navazujícím 6,8 km dlouhém úseku D7 Kutrovice – Panenský Týnec, kde práce budou zahájeny 29. 1. 2024 na základě uzavřené smlouvy za smluvní cenu ve výši 42,29 mil. Kč bez daně. Záchranný archeologický výzkum zde bude zahájen ve stejném datu a jeho terénní část potrvá 13 měsíců.  Předpoklad zahájení stavby je v roce 2024 a ukončení realizace 2027.

Úsek mezi křižovatkami D7 MÚK Knovíz – MÚK Slaný – západ

Poslední tendr byl uzavřen v polovině ledna 2024 a týkal se úseku mezi křižovatkami D7 MÚK Knovíz – MÚK Slaný – západ. Stavební práce skrývek ornice pro záchranný archeologický výzkum na úseku dlouhém 6,5 km obstará společnost Ekostavby Brno, a.s., která práce provede za 26,39 mil. Kč bez daně. O tuto zakázku se ucházelo 5 zájemců. Součástí zakázky je kromě zemních prací také kácení zeleně včetně odstranění pařezů a odstranění křovin. Práce byly zahájeny 26. ledna 2024 stejně jako samotný archeologický výzkum, jehož terénní část potrvá 9 měsíců.  Předpoklad zahájení stavby je v roce 2024 a ukončení realizace 2027. 

Všechna staveniště budoucí stavby dálnice středočeské D7 byla zhotovitelům zemních prací skrývek ornice pro archeologický výzkum a kácení zeleně již předána.   Záchranný archeologický výzkum (ZAV) bude na každém úseku rozdělen do několika souběžně prováděných částí. Vzhledem k tomu, že Slánsko patří k nejexponovanějším oblastem z hlediska pravěkého, protohistorického a historického osídlení, lze předpokládat bohaté nálezy.   

 

Zdroj obr.: Ministerstvo dopravy ČR, ŘSDLíbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 28. 02. 2024
50. kolo Tipsport Extraligy patřilo na Kladně benefičnímu utkání pro nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, ve kterém Rytíři oblék...
Občané mohou prostřednictvím Pol Pointu podat jakékoliv oznámení. . . podvody, zanedbání povinné výživy, krádeže, a mnoho dalších....
Jistě jste si všimli, že šéfové Středočeského a Ústeckého kraje omezili -přes hranici střeženou Kamenným pastýřem- veřejnou dopr...
Reklama   •   Koupit reklamu