Dnes je 3. říjen 2023, svátek má Bohumil
Úvod Slánské spolky Na nejstarší podřipskou lokálku se vrátí pravidelné vlaky Vytvořit článek
Na nejstarší podřipskou lokálku se vrátí pravidelné vlaky
Klub Železničního muzea Zlonice - 14. 03. 2023    2576    0 Líbil se vám tento článek?

Již druhým rokem středočeská lokálka Zlonice – Straškov díky nezájmu kraje spí, zatímco její dvojče, labskoústecká sousedka Libochovice – Straškov, žije víkendovými turistickými vlaky. Výjimkou jsou vyhlídkové spoje křižující malebnou krajinu, zaplněné především přáteli železnic. Též speciální jízdy pro turisty na Říp nebo do zlonického železničního muzea. Ty, stejně jako vloni, pořadatelé již tradičních vlaků „Podřípská střela“ a „Praotec Čech“ chystají i pro sezónu 2023. Letošní jaro však lokálku probudí k tříměsíčnímu pravidelnému víkendovému provozu, který pokryje i první třetinu letních prázdnin.

Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) totiž šikovně upravil na 3 měsíce jízdy zážitkového vlaku Cyklohráček, aby zájemce z Prahy ráno dopravil pod Říp a zájemce z Podřipska svezl do zlonického muzea, za památkami Slaného, nebo přes Kralupy třeba přímo až do Prahy. Cyklohráček je financován Hlavním městem Praha a slouží především jako pojízdné dětské hřiště. Vozí ale také turisty a běžné cestující, včetně jejich jízdních kol. Platí v něm dokonce i běžné jízdné. Z Prahy do Slaného jezdí již 10. rokem, ve vybraných termínech jeho odpolední spoj zajíždí až do Zlonic. Na co se ale mohou těšit obyvatelé Podřipska, kudy Cyklohráček běžně nejezdil? Co nabídne Cyklohráček jim?

Nic menšího, než možnost opět dojet z kraje přímo po Řípem do Zlonic a Slaného přímou cestou pravidelným vlakem. Každou sobotu, neděli i svátek od 15. dubna do 16. července 2023 mohou dopoledne nastoupit do speciálního vláčku, který je zaveze do Zlonic, Slaného nebo i někam dál směrem na Prahu, aby je odpoledne dovezl zpět domů. Odjezd je plánován z Vraňan v 9:50, z Horních Beřkovic v 9:56, ze Ctiněvsi v 10:08, ze Straškova v 10:21 a z Kmetiněvsi v 10:36. Zpět je Cyklohráček doveze s odjezdem ze Slaného v 16:40, ze Zlonic v 17:06 hodin.

Ve Zlonicích mohou navštívit železniční muzeum vzdálené od nádraží asi 12 minut chůze směrem na západ. To na základě dohody s manažerem Cyklohráčku otevře vstřícně o 2 týdny dříve proti plánu, tedy k termínu 15. dubna, kdy projede Cyklohráček pod Řípem poprvé. ROPID na oplátku Cyklohráček zastaví o víkendu 13. a 14. května v zastávce Černuc (odjezd v 10:30), aby se i z ní zájemci mohli vypravit na sobotní oslavu 25 let spolupráce Železničního muzea Zlonice se spolkem Lokálka Group i nedělní jízdy k připomínce 150 let Pražsko-duchcovské dráhy.

Hlavním, turistickým cílem Cyklohráčku je ale královské město Slaný, které nabízí možnosti přesahující rozsah tohoto článku. Nejde pouze o památky, městské muzeum, Slánskou horu a podobné trvalé cíle. Slaný pořádá i nejrůznější akce. Z nich je vhodné vyzdvihnout Husitské slavnosti plánované letos na 20. května a novou tradici řemeslných jarmarků, které se konají každou první sobotu v měsíci na hlavním slánském náměstí. O desítkách dalších akcí se zájemci mohou dozvědět na stránkách Slánský Infáček nebo osobně v IC Slaný.

Pro KŽMZ sestavil: Ing. Tomáš ČechTAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Začátkem tohoto pracovního týdně, konkrétně od pondělí do úterý 25. a 26. září proběhla ve Středočeském kraji další dopravně bezpe...
RYTÍŘI KLADNO - 30. 09. 2023
Utkání proti Kometě Kladnu nevyšlo. Začátek bitvy dvou sousedů v tabulce vyšel lépe hostům z Brna, kteří své vedení v prostředním...
Když o víkendu 13. a 14. května probíhaly společné oslavy 150 let Pražsko-duchcovské dráhy a 25 let spolupráce Železničního muze...
Reklama   •   Koupit reklamu