Dnes je 3. říjen 2022, svátek má Bohumil
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Na některé kladenské autobusové linky přestanou platit předplacené jízdenky PID Vytvořit článek
Na některé kladenské autobusové linky přestanou platit předplacené jízdenky PID
Michal Jůza - 26. 07. 2022    527    0 Líbil se vám tento článek?

Aktualizace 29. 7. 2022

Na Kladensku dojde od 1. září ke změnám v jízdních řádech, změny se týkají i linek propojených se Slánskem. Ze současných autobusových spojů chce Středočeský kraj 13 vyřadit ze systému PID. Kladno ale slibuje, že bude předplacené jízdní doklady uznávat i nadále. Podle kraje má dojít i ke zrušení několika linek nebo ke změně tras u stávajících, podle Kladna cestující změny nepocítí. Důvodem plánovaných kroků je podle Středočeského kraje neúspěšné jednání s vedením Kladna o zapojení do financování veřejné hromadné dopravy.

Středočeský kraj naplnil svoji hrozbu, která visí nad dopravou v Kladně několik posledních měsíců. S platností od 1. 9. 2022 plánuje v systému PID v oblasti Kladenska změny tras linek a jízdních řádů. Středočeský kraj opatřeními reaguje na kroky kladenského magistrátu a jeho vedení, které nepřistoupilo na nové Standardy dopravní obslužnosti. Ty chtěly po obcích zapojení do financování meziměstské hromadné dopravy, kterou spravuje a dříve hradil výhradně kraj.

Slaný si během jednání s krajem vyjednalo snížení příspěvku a nakonec se do systému zapojilo, i když to znamenalo výrazné navýšení příspěvku na dopravní obslužnost, a to na 4.774.594 Kč ročně. To je přibližně trojnásobek částky z předchozích let. Původně se přitom podle nové metodiky kraje očekávalo, že suma přesáhne 7 mil. Kč. Kladno, které mělo doplácet 12 milionů ročně, to odmítlo. „Kraj chce v podstatě platit za něco, co má ze zákona platit sám, a snaží se nadiktovat obcím svou vlastní metodiku s jediným záměrem, aby ušetřil. Teď už to je pouze o diskuzi v právní rovině,“ vysvětlil postoj kladenský primátor Milan Volf.

 Jednoznačně není možné, aby Kladno stálo mimo systém a bylo takzvaným černým pasažérem, na kterého budou doplácet ostatní středočeská města a obce. Nám nezbývá nic jiného, než tento přístup vzít na vědomí, a proto v souladu s platnou legislativou zajistíme rozsah dopravy v oblasti Kladenska podle kritérií standardní dopravní obslužnosti,“ reagoval Petr Borecký, náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy.

Kladno chce spor řešit právní cestou. Podle jeho právních zástupců je krajem navržený systém založen na neobjektivních a nesprávných kritériích, nezohledňuje vytíženost spojů a jejich ekonomické výsledky. Některé obce si tak díky němu polepší, Kladno by naopak čekal skokový nárůst a v dlouhodobém horizontu obrovská zátěž pro městskou pokladnu.

Zrušené linky chce město nahradit a jízdní doklady PID bude podle magistrátu MHD Kladno i nadále uznávat. Pro občany Kladna se skoro nic nemění, komfort jim zajistíme. Krajem omezené či vyjmuté linky buď posílíme, nebo nahradíme. Nadále budeme v MHD Kladno uznávat lístky a lítačky PID,“ řekl kladenský primátor Milan Volf. 

Změny PID od 1. září 2022 přehledně:

▪️ Ze systému PID budou vyňaty linky číslo 601, 602, 603, 604, 605, 606, 608, 609, 610, 611, 613, 614 a 616. Na těchto linkách bude MHD Kladno i nadále jízdní doklady PID akceptovat.  

▪️ Do Rozdělova a Švermova lze za využít adekvátní náhrady v podobě spojů linek MHD Kladno 602, 606, 612 či 620. Linka 399 bude odkloněna ze zastávky „Kladno, u kostela“ po trase linky 621 přes Libušín, Smečno do Slaného (linka 621 bude zrušena) a většina spojů linky 330 bude ukončena na autobusovém nádraží v Kladně.

▪️ S ohledem na omezení souběhů regionálních linek a linek MHD Kladno bude upravena trasa linky 324 v úseku „Kladno, U Kauflandu“ – „Kladno, Sítná“ přímější stopou.

▪️ Mezi poslední opatření patří prodloužení linky 322 po trase linky 565 do Slaného a linky 629 do Bratronic po trase linky 624 (linky 565 a 624 budou zrušeny).

Podrobné informace ZDE.

 

Zdroj obr.: Město Kladno, Fb


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - 01. 10. 2022
Stovky lidí dnes vyrazily na Masarykovo náměstí na street food. Akce Slaný na talíři do města přilákala kuchařské mistry z nejrůzn...
Karel Infáček - 30. 09. 2022
Pětizápasová bodová šňůra skončila na domácím ledě prohrou s mistrem. Proti Třinci šli Rytíři do vedení Klepišovou brankou ve vlas...
Michal Jůza - 29. 09. 2022
První říjnový víkend bude Slaný oslavovat dobré jídlo a výročí místní knihovny. Chystají se i zajímavé akce na mezinárodní den sen...
Premium články
Lokomotivní depo v Lužné u Rakovníka sloužilo pravidelnému provozu do poloviny 90. let minulého století. Už tehdy v něm a jeho oko...
Ať už do Železničního muzea Zlonice zamíříte v sobotu 21. května 2022 ze směru od Straškova, Loun nebo Slaného, máte jedinečnou př...
Reklama   •   Koupit reklamu