Dnes je 1. březen 2024, svátek má Bedřich
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Na Slánské hoře se v prosinci začne kácet Vytvořit článek
Na Slánské hoře se v prosinci začne kácet
Michal Jůza - 29. 11. 2023    1780    0 Líbil se vám tento článek?

Město pokračuje v obnově Slánské hory, která začala na jaře letošního roku. Další etapa revitalizace zahrnující kácení některých nepůvodních dřevin začne v prosinci. Zmizí například akáty, které narušily původní ekosystém. V rámci projektu dojde i k obnově naučné stezky a vyhlídek. Jejich přesná podoba ještě není schválena.

Ve snaze obnovit původní krásu Slánské hory připravilo město Slaný rozsáhlý projekt zahrnující vykácení některých nepůvodních druhů rostlin. Cílem je navrátit místní dominantě původní podobu holé skály s výraznými rostlinnými druhy. Tu během let zničily náletové dřeviny jako akáty. Odstranění těchto nežádoucích dřevin má pomoci obnovit biodiverzitu a podpořit místní rostliny na skalnatých vrcholech. 

Tento krok není pouze estetickým zásahem, ale strategickým plánem pro udržení biodiverzity a zachování přírodního rázu Slánské hory. Při péči o naše městské přírodní prostředí je nezbytné vzít v úvahu dlouhodobé dopady a předejít možným ekologickým nerovnováhám,“ uvedl k projektu místostarosta Pavel Rubík. 

Prořezávání a ošetřování dřevin začalo už na jaře letošního roku. Odstraněním části dřevin na lomové straně došlo ke zvýšení atraktivity hnízdních stanovišť a odkrytí pohledu na čedičovou skalní stěnu. Padlé kmeny stromů byly arboristy ponechány pro organismy živící se dřevem, což má podpořit návrat některých vzácných druhů. 

Projekt vykácení a obnovy Slánské hory představuje nejen zásah do současného stavu, ale i investici do budoucnosti. Místní obyvatelé si tak budou moci vychutnat autentickou krásu přírody jak ji vídali naši předci. Při realizaci projektu dojde i k obnově vyhlídek a naučné stezky. Vizualizace toho, jak by to mohly nové prvky na vrcholu hory vypadat, jsme již představili ZDE. Jednu z možných vyhlídek si můžete prohlédnout na titulním obrázku, ale jedná se zatím jen o návrh, konečná podoba zatím není schválena. 

 

Zdroj obr.: MěÚ SlanýLíbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 28. 02. 2024
50. kolo Tipsport Extraligy patřilo na Kladně benefičnímu utkání pro nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, ve kterém Rytíři oblék...
Občané mohou prostřednictvím Pol Pointu podat jakékoliv oznámení. . . podvody, zanedbání povinné výživy, krádeže, a mnoho dalších....
Jistě jste si všimli, že šéfové Středočeského a Ústeckého kraje omezili -přes hranici střeženou Kamenným pastýřem- veřejnou dopr...
Reklama   •   Koupit reklamu