



Zájemci o podnikatelské kurzy hrazené městem Slaný mají za sebou první část z pětice setkání. Zájem z řad občanů byl obrovský, kapacita workshopů byla rychle naplněna. Cílem města je tímto projektem podpořit místní stávající i budoucí podnikatele a navázat s nimi do budoucna oboustranně prospěšný dialog.
Město Slaný nabídlo zájemcům možnost absolvovat pětici podnikatelských worskhopů od Podnikni to! Během nich si účastníci mají mimo jiné nastavit konkrétní kroky pro nastartování svých podnikatelských záměrů bez rizika a s minimem financí. Zájemci vyplňovali registrační formulář, kde hlavním kritériem byla motivace k absolvování kurzu. Nakonec šlo ale hlavně o rychlost přihlášení. Po naplnění kapacity kurzu museli organizátoři odmítnout i ty, které by v případě volných míst rádi přijali.
O kurzy byl ve Slaném mimořádně velký zájem. „Maximální kapacita kurzu byla 20 osob, a to se naplnilo cca 14 dní před startem. Ve srovnání s jinými městy to bylo velmi rychlé, zájem byl opravdu velký, 46 registrovaných účastníků. Přijali jsme ještě 5 zájemců nad maximální kapacitu, protože podle zkušeností ne všichni kurz dochodí. Jedním z důvodů může být i to, že zjistí, že podnikání není jejich cesta, což je důvod legitimní, a i k tomu naše kurzy jsou, aby si účastníci ověřili, jestli chtějí podnikat dřív, než se do toho pustí a začnou si zakládat živnost a investovat," řekla Lenka Pláteníková, kurzová manažerka projektu Podnikni to!
Pět workshopů k finálnímu projektu
První pracovní setkání se uskutečnilo v úterý 31. října. Cílem tohoto workshopu bylo zjistit, co obnáší začátek podnikání v praxi. Účastníci odhalovali své motivace, překážky a obavy. Učili se, jak najít funkční nápad, jak o něm mluvit, jak začít mimimalisticky.
Ohlasy námi oslovených absolventů jsou pozitivní. „Náplň kurzu mě příjemně překvapila. Vždy si říkám, že když si z takové akce přinesu domů alespoň jednu cennou radu nebo jeden kontakt, je to pro mě smysluplně strávený čas. A tady jsem hned první den získala řadu zajímavých postřehů a tři kontakty pro podnikání. Sešly jsme se tu lidé různého věku, nejrůznějšího zaměření, někteří již podnikají, jiní o tom teprve uvažují, ale podle mě se lektorce povedlo to dobře propojit a věnovat se každé skupině stejně," říká jedna z účastnic Kamila Baloun, která již přes rok provozuje Ateliér Mentolka v Tuřanech.
Během dalších čtyř workshopů se účastníci seznámí třeba se “štíhlým přístupem", zkusí si prezentovat svůj nápad a získat cennou zpětnou vazbu, budou odhalovat rizika, vyzkouší si nedokonalý prodej v praxi, naučí se spočítat ziskovost, objeví různé finanční zdroje nebo nastaví konkrétní akční kroky.
Město má v plánu s podnikateli dále spolupracovat. Po skončení kurzu dostane od organizátorů podrobný report i se stručným přehledem nejzajímavějších projektů absolventů.
Podnikavce čeká i možnost pokračovat v rámci Klubu
Po absolvování kurzů čeká účastníky navazující Klub podnikavců. „Je to možnost, jak pokračovat pod vedením odborníků v dlouhodobém a systematickém budování svých nastartovaných projektů a nápadů i navazování cenných kontaktů. Nabídka není jen pro absolventy, ale i pro veřejnost. Je pro všechny, kteří mají chuť a odhodlání budovat efektivní a funkční podnikání. Na setkáních, která probíhají jednou měsíčně, budou mít možnost pracovat na svých podnikatelských projektech ve Slaném bez nutnosti dojíždět za cenným know-how daleko. Součástí jsou diskuze projektů členů, jsou zváni hosté a experti na různá podnikatelská témata," vysvětlila výhody Klubu Lenka Pláteníková.
Členové Klubu podnikavců získají postupně kontakty na další podnikatele po celé České republice, mentory a odborníky z inovačních center a podnikatelských inkubátorů. Komunitní setkání si může vyzkoušet kdokoli, díky oficiální záštitě a podpoře města Slaný a Středočeského kraje mají zájemci první návštěvu setkání Klubu podnikavců zcela zdarma. Více o Klubu na webu klubpodnikavcu.cz.
Zdroj obr.: MěÚ Slaný, Kamila Baloun
