Dnes je 5. říjen 2023, svátek má Eliška
Úvod Víte že.. Odkud se vzal vánoční stromeček Vytvořit článek
Odkud se vzal vánoční stromeček
Michal Jůza - 12. 12. 2021    1290    0 Líbil se vám tento článek?

Kde je původ ozdobeného vánočního stromečku? Kdo byl první? S jistotou lze tvrdit pouze to, že podle dostupných historických pramenů to bylo v Pobaltí. Lotyšská Riga tvrdí, že první stromek měla v roce 1510, estonský Tallinn udává rok 1441. Historici ale zpochybňují, že by to byla tradice svázaná s Vánocemi.

První ozdobený strom byla jedle

Historické prvenství ve zdobení vánočního stromu v Rize připomíná pamětní deska před domem jednoho z kupců Bratrstva černohlavých, kde podle místních měla ozdobená jedle historickou premiéru. V roce 2017 tu byl odhalen také bronzový pomník ve tvaru vánočního stromku.

A jak tradice vznikla? Podle historických pramenů věnovali Rize jedli právě obchodníci německého původu. Strom se měl spálit, aby podle pověry zapudil zlo. K tomu však nedošlo, protože jehličnan byl příliš velký, okolní domy převážně dřevěné a místní se báli, aby oheň stavení neohrozil. Než se dospělí stačili dohodnout, co s jedlí udělají, děti ji zatím ověsily jablíčky, nitěmi, slámou a dalšími tretkami. Nakonec prý na něm bylo zapáleno i pár svící. Ozdobený strom měl úspěch, a tak se zrodila tradice, která se rozšířila do celého světa.

Metropole vánočních stromků

Estonci tvrdí, že jejich první ozdobený strom stál o celých 69 let dříve než ten v Rize. Vyhlásili proto své hlavní město Tallinn „Metropolí vánočních stromků“. Tallinnští kupci prý jen převzali pohanský obyčej. Historici ale přiznávají, že se ve skutečnosti vůbec neví, o jaký šlo tehdy strom a zda se vztahoval k Vánocům. Naopak kronika Bratrstva v Rize se výslovně zmiňuje o osvětleném stromu a jeho spojení s dobou vánočních svátků je prokázáno.

První vánoční stromek v Čechách

V Čechách se první vánoční stromeček rozzářil až v roce 1812. Bylo to v Praze před domem ředitele, režiséra a herce Stavovského divadla Jana Karla Leibicha. Rodák z Mohuče chtěl svým přátelům připravit překvapení a ukázat jim krásu německého zdobeného stromku. Nápad měl úspěch, Leibich prý za to od pozvaných dostal vánoční dar v podobě jeho splacené směnky.

V obydlích nejprve bohatých pražských měšťanů se pak začaly zdobené vánoční stromky objevovat ve 40. letech 19. století. Postupem času se rozšířily i do dalších městských a venkovských obydlí.

Pohanské obyčeje zdobení stromů

Historie zdobení stromů je ale mnohem starší a pochází z dnešního území Německa ještě z dob pohanských rituálů. Je spojena s germánskými oslavami svaté noci zasvěcenými slunečnímu božstvu, při kterých se tančilo pod stromy ozdobenými ovocem, sladkostmi a světly. Často to bývaly právě jedle nebo cypřiše považované za kultovní stromy. Historicky první záznam o zdobeném stromku na tomto území pochází z Brém až z roku 1570. V 17. století už byly zdobené vánoční stromky běžné na veřejných prostranstvích nebo v cechovních domech. Od 19. století už se na Vánoce stavěly i v domácnostech a zvyk se rychle rozšířil i za hranice a do celého světa.

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Karel Infáček - před 19 hodinami
Od začátku září České dráhy zvyšují bezpečnost ve vybraných příměstských vlacích v Praze a Středočeském kraji. „Chceme, aby se ces...
Začátkem tohoto pracovního týdně, konkrétně od pondělí do úterý 25. a 26. září proběhla ve Středočeském kraji další dopravně bezpe...
RYTÍŘI KLADNO - 30. 09. 2023
Utkání proti Kometě Kladnu nevyšlo. Začátek bitvy dvou sousedů v tabulce vyšel lépe hostům z Brna, kteří své vedení v prostředním...
Reklama   •   Koupit reklamu