Dnes je 4. prosinec 2023, svátek má Barbora
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Populace Slaného stárne, změnit to může nová výstavba Vytvořit článek
Populace Slaného stárne, změnit to může nová výstavba
Michal Jůza - 14. 11. 2023    728    0 Líbil se vám tento článek?

Slaný podle demografické studie stárne a potřebuje výstavbu. Při realizaci plánovaných rezidenčních projektů může počet obyvatel narůst na 20 tisíc v roce 2041. Počítá se s navýšením kapacity škol, nutností bude i rozšíření nabídky služeb pro seniory.

Novou demografickou studii si Slaný nechalo vytvořit s cílem získat komplexní informace o vývoji počtu obyvatel včetně jejich mobility a má sloužit jako podklad pro další činnost města. Dokument pracuje s několika variantami rozvoje města. Realistická varianta této prognózy říká, že pokud se zrealizuje 80 % všech plánovaných rezidenčních projektů a rozvojových záměrů, počet obyvatel Slaného postupně naroste z cca 16 tisíc v současnosti na téměř 20 tisíc v roce 2041 (viz tabulka vývoje níže). 

Studie je udělaná velmi podrobně. Pro její vypracování byla použita i data mobilních operátorů, což se běžně u studií demografického vývoje nedělá. Data nám ukázala, že počet trvale přihlášených obyvatel velmi přesně kopíruje počet lidí, kteří se ve Slaném skutečně vyskytují,“ řekl starosta města Martin Hrabánek

Data říkají i jaké je dopravní zatížení ve městě nebo kdy je město vylidněno. „My jsme si mysleli, že nejméně lidí bude ve Slaném přes týden, protože hodně obyvatel vyjíždí za prací, ale podle dat je ve městě nejméně lidí v sobotu dopoledne,“ prozradil část výsledků Hrabánek

Předpokládaný vývoj je podle nové studie hodně podobný datům, která město mělo již z předchozí demografické studie.  

Slaný stárne, je potřeba stavět pro nové obyvatele

Podle města demografická studie jasně ukazuje, že je ve Slaném potřebná další zástavba. „Pokud by nedošlo k výstavbě a zakonzervovali bychom se, tak by to znamenalo, že Slaný zestárne a bude tu dramaticky převládat počet seniorů nad počtem produktivních lidí, ale i dětí. Významně by nám klesl počet dětí ve školách,“ řekl Martin Hrabánek, a dodal: „Ale samozřejmě se nebude stavět vše najednou a to i díky trendu, jaký nyní ve stavebnictví je. Probíhá to ještě postupněji, než si developeři ve Slaném plánovali.

Počet seniorů na území se bude dle realistické varianty prognózy postupně zvyšovat z cca 3,1 tisíc osob ve věku nad 64 let na cca 4,2 tisíce v roce 2041. Proto odborníci městu doporučili průběžně rozšiřovat a zkvalitňovat nabídku služeb pro seniory.

Kapacitu škol bude potřeba navýšit

Studie zároveň říká, že při realizaci výstavby by ve Slaném v budoucnu mělo přibýt několik set dětí s povinnou školní docházkou.

Současná kapacita veřejných základních škol na území města Slaný je tedy podle výsledných dat do budoucna nedostatečná. Počet dětí ve věku od 6 do 14 let se do roku 2041 navýší z cca 1,6 tis. na dva tisíce. To podle starosty není dostatečný přírůstek na stavbu nové školy, ale spíše na zvětšení kapacit těch stávajících. „Pokud ovšem dojde k zástavbě Na Dolíkách, uvažovali bychom o stavbě základní školy s kapacitou 18 tříd,“ řekl Hrabánek.  

Současná kapacita mateřských škol dostačuje pouze při započítání i soukromých a speciálních zařízení. Kapacitu by kromě úprav stávajících školek měla navýšit i jedna zbrusu nová vybudovaná investorem, který staví projekt Slánský mlýn.

Demografická studie již prošla Radou města a nyní ji budou projednávat zastupitelé na svém středečním setkání (15. 11. 2023).

Prognóza byla sestavena na základě dat o počtu a struktuře obyvatel ze Sčítání lidu domů a bytů, které bylo realizováno v roce 2021. Dále byly shromážděny a využity informace o očekávaném objemu nové rezidenční výstavby na území a statistické údaje o porodnosti, úmrtnosti a obvyklé věkové struktuře přistěhovalých osob.

 

Zdroj dat:  Komplexní demograficko-sociálně-ekonomická analýza území města Slaný z 09/2023

 

 

 

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 02. 12. 2023
Na kladenský led dnes zavítal další těžký soupeř z top čtyřky. Kladeňáci i přes tlak z přesilových her vsítit v první třetině nedo...
Michal Jůza - 02. 12. 2023
Letos se ve Slaném koná hned několik mikulášských akcí. Kromě Slaného se nadílka uskuteční i v řadě okolních obcích. Připravili js...
Michal Jůza - 29. 11. 2023
Slánská knihovna se zapojila do osvěty třídění vysloužilých elektrozařízení. Od začátku prosince po dobu čtyř měsíců bude možné v...
Reklama   •   Koupit reklamu