Dnes je 8. prosinec 2023, svátek má Květoslava
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Pražská v novém kabátě - bezbariérové cesty, vodní prvky i více zeleně Vytvořit článek
Pražská v novém kabátě - bezbariérové cesty, vodní prvky i více zeleně
Michal Jůza - 04. 10. 2022    1848    0 Líbil se vám tento článek?

Architekti představili veřejnosti studii revitalizace veřejného prostoru sídliště Pražská ve Slaném. Na podnět občanů zakomponovali i tobogán, komunitní zahradu nebo využití dešťové vody pro zavlažování. Projekt by se mohl připravovat už příští rok, případná realizace pak v následujících letech.  

Autory studie jsou Ing. arch. Jan Červený a Ing. arch. Dominika Kovandová, se kterými město spolupracovalo už při revitalizaci sídliště Na Dolíkách. „V podobném módu chceme postupovat i zde,“ vysvětloval starosta města Martin Hrabánek a dodal: „Zastupitelé Pražskou vyhodnotili jako druhé sídliště k proměně. Zaslouží si modernější tvář.“  

Prezentaci předcházelo několik setkání s občany přímo na sídlišti. Mohly tak být zapracovány první podněty, na které místní obyvatelé upozornili. Návrh ukazuje ideální stav, kde některé zásahy závisí na budoucí dohodě s vlastníky, ne všechny řešené prostory totiž patří městu.

Studie je teď takový rezervoár různých nápadů a témat, na které se sbírá zpětná vazba, zda je tam obyvatelé chtějí či potřebují,“ říká o rozpracovaném dokumentu architekt Jan Červený.

Přibydou bezbariérové cesty, vodní prvky i parkovací místa

Architekti se zabývali několika oblastmi – propojením jednotlivých částí sídliště a Slánské hory, modernizací hřišť, vodními prvky, možnostmi parkování, lepším osvětlením či doplněním o místa k setkávání. Přibýt by měla i zeleň, komunitní zahrada nebo systém využití dešťové vody. V neposlední řadě by město chtělo vyčlenit části veřejného prostoru, rozparcelovat je a nabídnout k intenzivnějšímu používání obyvatelům přilehlých domů.

Sídliště je hodně členité v terénu a cesty často nejsou propojené. Studie se tedy zabývá zlepšením funkčnosti cestní sítě, doplněním o bezbariérové cesty, nová schodiště, lávky, výhledy. Navrženy jsou i dva přímé vstupy na Slánskou horu. Vnitřní komunikace by měly být opraveny v jednotném duchu.

Ačkoliv to nebylo primárním zadáním, přemýšlelo se i nad parkováním. Stávající počet 308 legálních parkovacích stání by se po optimalizaci měl navýšit o dalších 35.

Novou podobu by mohly získat prostory okolo vstupů do věžáků, kde architekti nakreslili přechodové plochy s novým povrchem a zelení. Zkrášlení by se mohla dočkat i spojnice na zastávku MHD nebo stávající kontejnerová stání.

Současná dvě dětská hřiště jsou v návrhu modernizována. Svah u prvního z nich umožnil zakomponovat tobogán. Druhé by mělo být na podnět obyvatel oploceno jako ochrana proti pejskům. Počítá se i se zastíněním pískoviště. Hřiště pro míčové hry by zase mohlo získat sezení ve stylu tribuny. Uvažuje se i o doplnění herních prvků, které se dají natáhnout mezi kmeny stromů, nebo o lezecké stěně v prostoru nevyužité kotelny.

Architektům v oblasti chyběla i místa k setkávání, několik jich proto navrhli. První by mohlo vzniknout na křížení cest ve vnitrobloku horní části sídliště. Druhé pak dál od domů na hraně Okružní ulice s výhledem na město. Zde navrhují pergolu a veřejný gril.

Po zkušenostech z Kumpánovy zahrady a sídliště Na Dolíkách, ale i díky všeobecnému oteplování, se zpracovatelé rozhodli zařadit i vodní prvky jako drobné fontánky či umělý potůček. Pracovat se má i s dešťovou vodou, která by místo v kanalizaci mohlo skončit v systému zavlažování.  

S realizací se v příštím roce nezačne

Nyní jsme ve fázi, kdy děláme studie a upravujeme je. Navazovat bude projekt ke stavebnímu povolení a územnímu řízení. Nebudu slibovat, že v dalším roce celé sídliště zmodernizujeme, spíš se půjde po etapách a revitalizace bude postupná,“ vysvětlil další kroky Martin Hrabánek. 

Kdy přesně se kopne a čím se začne, to se zatím neví, ale určitě to nebude už v roce 2023. „Jako nosné téma pro modernizaci sídliště vnímám prostupnost obou častí vůči sobě a na Slánskou horu, a potom dotvoření centrálních míst pro setkávání,“ řekl svůj názor architekt Jan Červený, který by právě propojením horního a dolního sídliště z praktických důvodů doporučoval začít v první etapě realizace.

Studie neřeší problémy s bývalou pekárnou

Oblast, kterou se architekti zabývali, se týká jen sídliště vlevo od silnice (při výjezdu z města). Neřeší tedy problematičtější část vpravo od silnice. Ta je součástí studie, na které na základě podepsaného memoranda s městem spolupracuje společnost QARTA ARCHITEKTURA.

Místním je trnem v oku především současný stav bývalé pekárny. Ohledně dalšího postupu v této záležitosti má starosta města příští týden jednání s právníky, od kterého si slibuje návrh na konkrétní kroky. Řešení je velmi problematické díky nedostupnosti vlastníků, které nelze v zahraničí zastihnout.

Prostor pro podněty bude do konce listopadu

Architekti nyní do 14 dnů dodají verzi rozpracované studie, kterou město vystaví na své webové stránky. Zde budou k dispozici i kontakty pro zaslání zpětné vazby a podnětů. Ty se budou sbírat zřejmě do konce listopadu, aby je architekti stihli včas zapracovat. Vše pak závisí na novém zastupitelstvu. V ideálním případě se rozhodování o financování přípravy projektu dostane na prosincové zastupitelstvo, na kterém se obvykle řeší rozpočet města na další kalendářní rok. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Slaný TV - před 13 hodinami
Připravte se na nezapomenutelný hudební zážitek, kde se setkáte s výjimečnými umělci a prožijete magii hudby. Zaznamenejte si da...
Michal Jůza - před 22 hodinami
Slánsko si vybral pro svůj záměr postavit solární park investor Puretech Energy. Projekt zamýšlí realizovat přibližně v prostoru m...
Michal Jůza - 06. 12. 2023
Již od soboty 2. 12. působí v prostorách bývalé restaurace Hemerkův statek nový provozovatel. Už se rozběhl slibovaný asijský bufe...
Reklama   •   Koupit reklamu