


Architekti představili veřejnosti studii revitalizace veřejného prostoru sídliště Pražská ve Slaném. Na podnět občanů zakomponovali i tobogán, komunitní zahradu nebo využití dešťové vody pro zavlažování. Projekt by se mohl připravovat už příští rok, případná realizace pak v následujících letech.
Autory studie jsou Ing. arch. Jan Červený a Ing. arch. Dominika Kovandová, se kterými město spolupracovalo už při revitalizaci sídliště Na Dolíkách. „V podobném módu chceme postupovat i zde,“ vysvětloval starosta města Martin Hrabánek a dodal: „Zastupitelé Pražskou vyhodnotili jako druhé sídliště k proměně. Zaslouží si modernější tvář.“
Prezentaci předcházelo několik setkání s občany přímo na sídlišti. Mohly tak být zapracovány první podněty, na které místní obyvatelé upozornili. Návrh ukazuje ideální stav, kde některé zásahy závisí na budoucí dohodě s vlastníky, ne všechny řešené prostory totiž patří městu.
„Studie je teď takový rezervoár různých nápadů a témat, na které se sbírá zpětná vazba, zda je tam obyvatelé chtějí či potřebují,“ říká o rozpracovaném dokumentu architekt Jan Červený.
Přibydou bezbariérové cesty, vodní prvky i parkovací místa
Architekti se zabývali několika oblastmi – propojením jednotlivých částí sídliště a Slánské hory, modernizací hřišť, vodními prvky, možnostmi parkování, lepším osvětlením či doplněním o místa k setkávání. Přibýt by měla i zeleň, komunitní zahrada nebo systém využití dešťové vody. V neposlední řadě by město chtělo vyčlenit části veřejného prostoru, rozparcelovat je a nabídnout k intenzivnějšímu používání obyvatelům přilehlých domů.
Sídliště je hodně členité v terénu a cesty často nejsou propojené. Studie se tedy zabývá zlepšením funkčnosti cestní sítě, doplněním o bezbariérové cesty, nová schodiště, lávky, výhledy. Navrženy jsou i dva přímé vstupy na Slánskou horu. Vnitřní komunikace by měly být opraveny v jednotném duchu.
Ačkoliv to nebylo primárním zadáním, přemýšlelo se i nad parkováním. Stávající počet 308 legálních parkovacích stání by se po optimalizaci měl navýšit o dalších 35.
Novou podobu by mohly získat prostory okolo vstupů do věžáků, kde architekti nakreslili přechodové plochy s novým povrchem a zelení. Zkrášlení by se mohla dočkat i spojnice na zastávku MHD nebo stávající kontejnerová stání.
Současná dvě dětská hřiště jsou v návrhu modernizována. Svah u prvního z nich umožnil zakomponovat tobogán. Druhé by mělo být na podnět obyvatel oploceno jako ochrana proti pejskům. Počítá se i se zastíněním pískoviště. Hřiště pro míčové hry by zase mohlo získat sezení ve stylu tribuny. Uvažuje se i o doplnění herních prvků, které se dají natáhnout mezi kmeny stromů, nebo o lezecké stěně v prostoru nevyužité kotelny.
Architektům v oblasti chyběla i místa k setkávání, několik jich proto navrhli. První by mohlo vzniknout na křížení cest ve vnitrobloku horní části sídliště. Druhé pak dál od domů na hraně Okružní ulice s výhledem na město. Zde navrhují pergolu a veřejný gril.
Po zkušenostech z Kumpánovy zahrady a sídliště Na Dolíkách, ale i díky všeobecnému oteplování, se zpracovatelé rozhodli zařadit i vodní prvky jako drobné fontánky či umělý potůček. Pracovat se má i s dešťovou vodou, která by místo v kanalizaci mohlo skončit v systému zavlažování.
S realizací se v příštím roce nezačne
„Nyní jsme ve fázi, kdy děláme studie a upravujeme je. Navazovat bude projekt ke stavebnímu povolení a územnímu řízení. Nebudu slibovat, že v dalším roce celé sídliště zmodernizujeme, spíš se půjde po etapách a revitalizace bude postupná,“ vysvětlil další kroky Martin Hrabánek.
Kdy přesně se kopne a čím se začne, to se zatím neví, ale určitě to nebude už v roce 2023. „Jako nosné téma pro modernizaci sídliště vnímám prostupnost obou častí vůči sobě a na Slánskou horu, a potom dotvoření centrálních míst pro setkávání,“ řekl svůj názor architekt Jan Červený, který by právě propojením horního a dolního sídliště z praktických důvodů doporučoval začít v první etapě realizace.
Studie neřeší problémy s bývalou pekárnou
Oblast, kterou se architekti zabývali, se týká jen sídliště vlevo od silnice (při výjezdu z města). Neřeší tedy problematičtější část vpravo od silnice. Ta je součástí studie, na které na základě podepsaného memoranda s městem spolupracuje společnost QARTA ARCHITEKTURA.
Místním je trnem v oku především současný stav bývalé pekárny. Ohledně dalšího postupu v této záležitosti má starosta města příští týden jednání s právníky, od kterého si slibuje návrh na konkrétní kroky. Řešení je velmi problematické díky nedostupnosti vlastníků, které nelze v zahraničí zastihnout.
Prostor pro podněty bude do konce listopadu
Architekti nyní do 14 dnů dodají verzi rozpracované studie, kterou město vystaví na své webové stránky. Zde budou k dispozici i kontakty pro zaslání zpětné vazby a podnětů. Ty se budou sbírat zřejmě do konce listopadu, aby je architekti stihli včas zapracovat. Vše pak závisí na novém zastupitelstvu. V ideálním případě se rozhodování o financování přípravy projektu dostane na prosincové zastupitelstvo, na kterém se obvykle řeší rozpočet města na další kalendářní rok.
