Dnes je 4. prosinec 2023, svátek má Barbora
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Problematika drogově závislých ve Slaném se řeší pomalu Vytvořit článek
Problematika drogově závislých ve Slaném se řeší pomalu
Michal Jůza - 31. 10. 2023    914    0 Líbil se vám tento článek?

Slaňáci si městu opětovně stěžují na nedostatečné řešení problematiky drogově závislých ve městě. Po zátahu na drogové doupě ve Štechově ulici dostávají státní složky upozornění i na další lokality. Vyšetřování ale může trvat i roky. Město proto podporuje kromě represe také prevenci. Tou je třeba přítomnost protidrogového vlaku Revolution Train na nádraží nebo preventisté na školách. Připravují se i další aktivity. 

Občané Slaného na setkáních se zástupci města často opakují obavy z bezpečnosti díky nevyřešené problematice drogově závislých. Starosti jim dělá snadná dostupnost drog i pochybné existence, které je obtěžují v určitých částech města.

Podle starosty jsou obavy pochopitelné a oprávněné. Drogové doupě odkryté ve Štechově ulici totiž nemusí být poslední. „Takto upozorňujeme i na další lokality, u kterých tušíme, že mohou být problémové. Já bych byl radši, kdyby k zásahům docházelo častěji a opakovaně, ale to je bohužel věcí státní kriminální policie a my sehráváme jenom nápomocnou roli. Spolupracujeme s bezpečnostními složkami, předáváme důkazy, ale bohužel to nejde tak rychle jako v seriálech, i když by to bylo přáním mnoha z nás,“ uvedl starosta Martin Hrabánek.

Město proto cílí i na prevenci. „Chceme využít všechny možnosti nejen represe, ale hlavně jí předcházet. Každá škola má svého preventistu. Teď se řeší pomoc s tím, aby některé školy získaly i dotaci od Středočeského kraje na preventivní programy,“ dodal Hrabánek.

Další aktivitou města je letošní otevření protidrogové poradny naproti divadlu nebo akce Revolution Train na podporu prevence u dětí.

Od oznámení k akci může uplynout i několik let

Mnozí by si určitě přáli nahlásit případ vaření či distribuce drog a do týdne mít na místě zásahovku a protidrogové oddělení. Bohužel to ale takto nefunguje. Celý proces může trvat několik měsíců až roků.

Vyšetřovací orgány, které na těchto realizacích pracují, nejprve sbírají různé formy důkazů a podkladů k tomu, aby mohla být podána obžaloba. Celé vyšetřování dozoruje státní zástupce, který následně rozhodne o tom, zda je důkazů a podkladů dostatek, a teprve poté podá návrh obžaloby k soudu.

Přesně to se stalo i ve Štechově ulici naproti 2. ZŠ Slaný, kde bylo rozprášeno drogové doupě v letošním roce. „Jsem hrozně rád, že k tomu zátahu došlo, ale trvalo to několik let upozorňování a sbírání materiálů, se kterými jsme prostřednictvím městské policie pomáhali. A za mě to prostě trvá vždycky strašně dlouho. A nejhorší na tom je, že ve chvíli, kdy i ta kriminální policie byla připravená, aby ten zátah provedla, tak se to zpožďovalo ještě tím, že si státní zástupce vyžádal zase další materiály,“ popsal proces starosta s tím, že podnět občanů týkající se ulice Štechova předával policii už v roce 2016.

Represe je v rukou státní policie, městská pravomoc nemá

Pomoci řešit situaci může kdokoliv, a to oznámením podezření, že se někde vaří či distribuují drogy, na linku 158 státní policie. Ta má totiž problematiku na rozdíl od městské policie ve své gesci. Městská policie může být v případě nutnosti informována a vyzvána ke spolupráci.

Státní policie také může vůči městské vznést určité požadavky, aby nedošlo k maření výkonu policejního sboru. Už jen pouhá přítomnost hlídky městské policie na místě totiž může zmařit dlouhodobou činnost policejních vyšetřovatelů, kteří zde mohou v utajení pátrat po důkazech. To by ohrozilo celou připravovanou operaci a práce mnoha lidí by byla ztracena.

 

Zdroj obr.: P ČR Středočeského krajeLíbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 02. 12. 2023
Na kladenský led dnes zavítal další těžký soupeř z top čtyřky. Kladeňáci i přes tlak z přesilových her vsítit v první třetině nedo...
Michal Jůza - 02. 12. 2023
Letos se ve Slaném koná hned několik mikulášských akcí. Kromě Slaného se nadílka uskuteční i v řadě okolních obcích. Připravili js...
Michal Jůza - 29. 11. 2023
Slánská knihovna se zapojila do osvěty třídění vysloužilých elektrozařízení. Od začátku prosince po dobu čtyř měsíců bude možné v...
Reklama   •   Koupit reklamu