





Psí hřiště mezi ulicemi Stehlíkova a Navrátilova ve Slaném má být v Česku unikátem. Pomáhal ho vytvořit známý psí trenér Tomáš Nushart a nabídne netradiční prvky pro akční hru, trénink i odpočinek. Nový prostor pro pejsky by měl být zprovozněn už ve čtvrtek 22. září odpoledne, nejpozději však v pátek 23. září ráno. Připravuje se i den s trenérem.
Psí hřiště vytvářeli v uplynulých týdnech pracovníci Technických služeb Slaný podle návrhu připraveného profesionálním psím trenérem a jedním ze zakladatelů webu www.psichologie.cz Tomášem Nushartem. „Tomášův pohled na vztahy mezi psem a jeho pánem, jím navržená koncepce hřiště a její unikátnost nás velmi zaujala a z toho důvodu jsme zahájili spolupráci,“ říká k výběru odborníka manažerka rozvoje města Magdaléna Stýblová.
Hřiště ve Slaném má být naprosto unikátní. „Neznám v Česku realizaci podobného typu. Myslím, že hřiště, které vzniklo, je opravdu ojedinělé a město na něj může být pyšné. Mám velkou radost, že vedení města na realizaci tohoto typu přistoupilo. Bylo by určitě jednodušší zadat celou realizaci firmě, která by zkrátka vytvořila jedno z mnoha klasických veřejných hřišť. Tento přístup mi ale přijde nesmírně odpovědný a daleko smysluplnější pro psy a jejich majitele,“ chválil si spolupráci s městem Tomáš Nushart.
Inspirací pro vznik prvků mu byly například překážky, které se ve světě v osvícených tréninkových centrech používají v rámci socializačních tréninků pro štěňátka nebo v principu senzorických zahrad.
Lokalita je vhodná pro akční i bojácnější pejsky
Finální umístění mezi ulicemi Stehlíkova a Navrátilova vyhrálo mezi několika diskutovanými variantami. „Důvodem pro výběr bylo především to, že se jedná o místo, které je již nyní hojně využíváno pejskaři, poblíž není žádná frekventovaná silnice, která by pejsky rozrušovala, a plocha je členitá díky stávajícím stromům,“ vysvětluje Magdaléna Stýblová.
Z výběru byl nadšený i Tomáš Nushart, který k tomu dodal: „Lokalita je pro psí hřiště jako stvořená. Akční pejsci tu nebudou mít tendenci honit auta, bojácnější se naopak nebudou bát a v neposlední řadě bude velmi příjemná i pro majitele pejsků. Prostor je již nyní osvětlený, dobře se na něj zavádí voda k pítku pro pejsky. Nabízí stín vysokých stromů a nižší stromy ho rozčleňují na více menších částí. Právě tohle přirozené členění jsme se v návrhu snažili respektovat. Hřiště tak nabídne část pro divoké běhání, prostor pro trénink i odpočinkovou část, kterou nám nabídl stávající kruh z keřů.“
Budou zóny na akční hry, trénink i klidová část
Jedna z důležitých vlastností psího parku je prostor pro socializaci s jinými pejsky a akční hru. V tom slánském však nenajdete tradiční prvky, které jsou na klasických veřejných psích hřištích běžně k vidění. Nenabídne ani áčko, ani kladinu nebo slalom, což jsou podle Tomáše Nusharta prvky určené pro psí sport a na běžném hřišti mohou být spíše nebezpečné. „Pro akční hru budou sloužit primárně překážky ze starých pneumatik. Některé se budou obíhat a bude možné u nich trénovat přivolání. Z jiných budou postaveny tunely, na další bude možné vyskakovat. Dostatek prostoru je ponechaný i volný pro akční psí interakce a hru,“ popisuje psí trenér.
Podstatnou část parku budou tvořit překážky pro pomalé překonávání a trénink. „Na nich bude možné trénovat klid, sebekontrolu, soustředění nebo klidnou chůzi na vodítku i bez něj. Bude se jednat o nízké dřevěné lávky, na které se pes musí soustředit při našlapování. Dále nabídneme různé druhy slalomů a kavalet, které také pomáhají pejska zpomalit,“ vysvětluje Tomáš Nushart.
Součástí budou ale i překážky, které mají sloužit k přelézání a zkoumání. Najdete tu třeba odkládací plošinu, která bude návštěvníky vyzývat k tomu, aby na ní pejska nechali lehnout a postupně odcházeli a přicházeli, zatímco pes v tomto náročném prostředí odpočívá a leží. „Tato překážka bude v parku několikrát zopakována, aby si majitelé mohli pro trénink vybrat buďto tu, která je na konci parku, a jejich psa tam jiní psi nebudou tolik rozptylovat, nebo nějakou více ve středu parku, kde bude odložení ještě náročnější,“ dodává Nushart.
A v neposlední řadě se uprostřed parku připravuje i odpočinková část, kterou tvoří kruh z keřů. V něm budou pro pejsky zasazené bylinky, které mohou zkoumat. „Pro psy je totiž čich tím nejdůležitějším smyslem a nabídnout jim podobný typ zábavy je pro ně nesmírně obohacující a uklidňující,“ vysvětluje Tomáš Nushart a dodává: „V této části budou i chodníčky z různých materiálů pro pomalé zkoumání a překážka, do které bude možné schovávat pamlsky a nechat pejska je vyčmuchávat. Do této části, která bude oddělená samostatným plotem, budou moci návštěvníci pouze po jednom, aby především bojácnější pejsky nic nerušilo a nestresovalo.“
Nebude chybět ani prostor pro seznamování se s novými povrchy a materiály a k překonávání nových výzev. To ocení zejména majitelé méně sebevědomých a bojácnějších pejsků.
Při realizaci se myslelo na bezpečnost a udržitelnost
V první řadě klade psí hřiště důraz na bezpečnost. „Nejsou zde překážky, které by byly vysoké a úzké nebo příliš příkré a hrozilo na nich zranění. Jasně, že je stále zapotřebí obezřetnost majitelů, ale hřiště zkrátka nevyzývá k použití, ve kterém se pojí rychlost a nebezpečné překážky. Naopak vyzývá k tréninku a překážky jsou tomu uzpůsobené,“ říká trenér Nushart. Hřiště bude doplněno o tabule s informacemi, jak danou překážku správně používat a k čemu slouží.
Na psí hřiště město v rozpočtu vyčlenilo 500 tisíc korun, ale finální částka bude zřejmě nižší. Při realizaci se totiž myslelo i na udržitelnost. „Na realizaci překážek využíváme staré pneumatiky ze sběrného dvora a od zemědělců, a také dřevo z dřívějšího kácení, které realizovaly Technické služby Slaný,“ dodává Magdaléna Stýblová.
