Dnes je 1. březen 2024, svátek má Bedřich
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Slánské psí hřiště bude díky netradičním prvkům českým unikátem Vytvořit článek
Slánské psí hřiště bude díky netradičním prvkům českým unikátem
Michal Jůza - 20. 09. 2022    4423    0 Líbil se vám tento článek?

Psí hřiště mezi ulicemi Stehlíkova a Navrátilova ve Slaném má být v Česku unikátem. Pomáhal ho vytvořit známý psí trenér Tomáš Nushart a nabídne netradiční prvky pro akční hru, trénink i odpočinek. Nový prostor pro pejsky by měl být zprovozněn už ve čtvrtek 22. září odpoledne, nejpozději však v pátek 23. září ráno. Připravuje se i den s trenérem.

Psí hřiště vytvářeli v uplynulých týdnech pracovníci Technických služeb Slaný podle návrhu připraveného profesionálním psím trenérem a jedním ze zakladatelů webu www.psichologie.cz Tomášem Nushartem. „Tomášův pohled na vztahy mezi psem a jeho pánem, jím navržená koncepce hřiště a její unikátnost nás velmi zaujala a z toho důvodu jsme zahájili spolupráci,“ říká k výběru odborníka manažerka rozvoje města Magdaléna Stýblová.

Hřiště ve Slaném má být naprosto unikátní. „Neznám v Česku realizaci podobného typu. Myslím, že hřiště, které vzniklo, je opravdu ojedinělé a město na něj může být pyšné. Mám velkou radost, že vedení města na realizaci tohoto typu přistoupilo. Bylo by určitě jednodušší zadat celou realizaci firmě, která by zkrátka vytvořila jedno z mnoha klasických veřejných hřišť. Tento přístup mi ale přijde nesmírně odpovědný a daleko smysluplnější pro psy a jejich majitele,“ chválil si spolupráci s městem Tomáš Nushart.

Inspirací pro vznik prvků mu byly například překážky, které se ve světě v osvícených tréninkových centrech používají v rámci socializačních tréninků pro štěňátka nebo v principu senzorických zahrad.

Lokalita je vhodná pro akční i bojácnější pejsky

Finální umístění mezi ulicemi Stehlíkova a Navrátilova vyhrálo mezi několika diskutovanými variantami. „Důvodem pro výběr bylo především to, že se jedná o místo, které je již nyní hojně využíváno pejskaři, poblíž není žádná frekventovaná silnice, která by pejsky rozrušovala, a plocha je členitá díky stávajícím stromům,“ vysvětluje Magdaléna Stýblová.

Z výběru byl nadšený i Tomáš Nushart, který k tomu dodal: „Lokalita je pro psí hřiště jako stvořená. Akční pejsci tu nebudou mít tendenci honit auta, bojácnější se naopak nebudou bát a v neposlední řadě bude velmi příjemná i pro majitele pejsků. Prostor je již nyní osvětlený, dobře se na něj zavádí voda k pítku pro pejsky. Nabízí stín vysokých stromů a nižší stromy ho rozčleňují na více menších částí. Právě tohle přirozené členění jsme se v návrhu snažili respektovat. Hřiště tak nabídne část pro divoké běhání, prostor pro trénink i odpočinkovou část, kterou nám nabídl stávající kruh z keřů.“

Budou zóny na akční hry, trénink i klidová část

Jedna z důležitých vlastností psího parku je prostor pro socializaci s jinými pejsky a akční hru. V tom slánském však nenajdete tradiční prvky, které jsou na klasických veřejných psích hřištích běžně k vidění. Nenabídne ani áčko, ani kladinu nebo slalom, což jsou podle Tomáše Nusharta prvky určené pro psí sport a na běžném hřišti mohou být spíše nebezpečné. „Pro akční hru budou sloužit primárně překážky ze starých pneumatik. Některé se budou obíhat a bude možné u nich trénovat přivolání. Z jiných budou postaveny tunely, na další bude možné vyskakovat. Dostatek prostoru je ponechaný i volný pro akční psí interakce a hru,“ popisuje psí trenér.

Podstatnou část parku budou tvořit překážky pro pomalé překonávání a trénink. „Na nich bude možné trénovat klid, sebekontrolu, soustředění nebo klidnou chůzi na vodítku i bez něj. Bude se jednat o nízké dřevěné lávky, na které se pes musí soustředit při našlapování. Dále nabídneme různé druhy slalomů a kavalet, které také pomáhají pejska zpomalit,“ vysvětluje Tomáš Nushart.

Součástí budou ale i překážky, které mají sloužit k přelézání a zkoumání. Najdete tu třeba odkládací plošinu, která bude návštěvníky vyzývat k tomu, aby na ní pejska nechali lehnout a postupně odcházeli a přicházeli, zatímco pes v tomto náročném prostředí odpočívá a leží. „Tato překážka bude v parku několikrát zopakována, aby si majitelé mohli pro trénink vybrat buďto tu, která je na konci parku, a jejich psa tam jiní psi nebudou tolik rozptylovat, nebo nějakou více ve středu parku, kde bude odložení ještě náročnější,“ dodává Nushart.

A v neposlední řadě se uprostřed parku připravuje i odpočinková část, kterou tvoří kruh z keřů. V něm budou pro pejsky zasazené bylinky, které mohou zkoumat. „Pro psy je totiž čich tím nejdůležitějším smyslem a nabídnout jim podobný typ zábavy je pro ně nesmírně obohacující a uklidňující,“ vysvětluje Tomáš Nushart a dodává: „V této části budou i chodníčky z různých materiálů pro pomalé zkoumání a překážka, do které bude možné schovávat pamlsky a nechat pejska je vyčmuchávat. Do této části, která bude oddělená samostatným plotem, budou moci návštěvníci pouze po jednom, aby především bojácnější pejsky nic nerušilo a nestresovalo.“

Nebude chybět ani prostor pro seznamování se s novými povrchy a materiály a k překonávání nových výzev. To ocení zejména majitelé méně sebevědomých a bojácnějších pejsků.

Při realizaci se myslelo na bezpečnost a udržitelnost

V první řadě klade psí hřiště důraz na bezpečnost. „Nejsou zde překážky, které by byly vysoké a úzké nebo příliš příkré a hrozilo na nich zranění. Jasně, že je stále zapotřebí obezřetnost majitelů, ale hřiště zkrátka nevyzývá k použití, ve kterém se pojí rychlost a nebezpečné překážky. Naopak vyzývá k tréninku a překážky jsou tomu uzpůsobené,“ říká trenér Nushart. Hřiště bude doplněno o tabule s informacemi, jak danou překážku správně používat a k čemu slouží.

Na psí hřiště město v rozpočtu vyčlenilo 500 tisíc korun, ale finální částka bude zřejmě nižší. Při realizaci se totiž myslelo i na udržitelnost. „Na realizaci překážek využíváme staré pneumatiky ze sběrného dvora a od zemědělců, a také dřevo z dřívějšího kácení, které realizovaly Technické služby Slaný,“ dodává Magdaléna Stýblová.

 

 

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 28. 02. 2024
50. kolo Tipsport Extraligy patřilo na Kladně benefičnímu utkání pro nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, ve kterém Rytíři oblék...
Občané mohou prostřednictvím Pol Pointu podat jakékoliv oznámení. . . podvody, zanedbání povinné výživy, krádeže, a mnoho dalších....
Jistě jste si všimli, že šéfové Středočeského a Ústeckého kraje omezili -přes hranici střeženou Kamenným pastýřem- veřejnou dopr...
Reklama   •   Koupit reklamu