Dnes je 1. březen 2024, svátek má Bedřich
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Slaný plánuje novou čtvrť pro 2000 obyvatel Vytvořit článek
Slaný plánuje novou čtvrť pro 2000 obyvatel
Michal Jůza - 27. 03. 2023    3453    0 Líbil se vám tento článek?

Slaný chystá architektonickou soutěž na novou čtvrť na západě města. Vítězný návrh bude znám do konce roku 2023. Zástavba plochy nazývané pracovně Nové Dolíky by mohla probíhat odhadem příštích 20 let a nový domov zde najde přes 2000 obyvatel.

Město Slaný vypíše v příštích měsících architektonickou soutěž na podobu nové čtvrti. Vzniknout má na nynějších zemědělských plochách mezi zástavbou sídliště Na Dolíkách a Vojenským sídlištěm. Zajímavé je, že se jedná o nejrozsáhlejší rozvojovou plochu na území Slaného, územní plán již desítky let počítá s jejím zastavěním. Zároveň jde o oblast, kde má dominantní vliv město, přibližně 2/3 pozemků jsou totiž v jeho vlastnictví.

To území je tak velké, že si zaslouží, abychom k němu přistoupili s velkou mírou pokory,“ uvedl starosta Slaného Martin Hrabánek, a dodal: „Cílem soutěže je vytvořit kvalitní prostor, který se začlení do současné zástavby a vhodně ji doplní. Vznikne zde nejen nový domov pro další občany, ale také přirozené centrum obchodů, vzdělávání a služeb.“

Na přípravě zadání soutěže Slaný spolupracuje s odborníky na plánování rozvoje města, městskou ekonomiku, demografii a zapojení veřejnosti. Na základě doporučení městských architektů město oslovilo jako organizátora společnost Cloudy Tree House.

Lokalita byla již jednou řešena v územní studii z roku 2017 (viz. úvodní obrázek), ta je ale nevyhovující především z hlediska ekonomicky udržitelného rozvoje města. „Územní studii nedoporučujeme používat. Když si spočítáme plochu veřejných prostranství, tak převyšuje polovinu ploch, které jsou v tom území k dispozici. To znamená, že vybudovat všechna tato veřejná prostranství a následně je spravovat, by bylo poměrně drahé,“ řekl Lukáš Houser ze společnosti Cloudy Tree House.

Přibude škola i parkovací dům

Zadání architektonické soutěže má jasné parametry. Co se týče míry zastavitelnosti, doporučuje minimální hodnotu 120 tisíc m2 hrubých podlažních ploch. Počítá se s tím, že by zde mohlo najít bydlení okolo 2000 až 2500 obyvatel. Soutěžní návrhy by měly počítat i s místy pro odpočinek a setkávání občanů, včetně prvků jako hřiště nebo park. Součástí by měla být i nová základní škola s kapacitou pro cca 540 žáků, což je 18 tříd, samostatnou kuchyní a jídelnou.

Jedním z požadavků je i zajištění plynulosti dopravy nebo dostatečný počet parkovacích míst. Ty mají být řešeny nejen podzemními parkovišti pod bytovými domy, ale i novým parkovacím domem v lokalitě.

Zadání určuje třeba způsob vytápění budov a dodávek elektřiny bez emisí CO2. Zdroje energie mají být hledány co nejblíže řešeného území, z toho důvodu se zde preferuje geotermální vytápění. Uliční prostranství by měla být stíněná stromořadími, která zároveň zpomalí odtok dešťové vody.

Návrh má být letos, realizace bude trvat roky

Architektonickou soutěž plánuje město vyhlásit na konci června. První etapa bude otevřená všem týmům, které splní kvalifikační kritéria. Z nich odborná porota vybere týmy do druhého kola soutěže. Ti odevzdají do konce října své soutěžní návrhy. Vítězný architektonický návrh, který bude doporučen k realizaci, opět určí porota. Následnou zakázkou má být zpracování nové územní studie a projektové dokumentace veřejných prostranství.

Počítá se s nákladem okolo 16 milionů. Optimistická varianta na realizaci je podle společnosti Cloudy Tree House pět až sedm let.

Aby si město podrželo co největší vliv na budoucí podobu území, hodlá se samo investorsky podílet na jeho rozvoji. Podle přijatého usnesení zastupitelstva bude stavět ulice a náměstí. Podobu území tak ovlivní nejen regulací zástavby, ale také dohledem nad kvalitou veřejných prostranství.

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
RYTÍŘI KLADNO - 28. 02. 2024
50. kolo Tipsport Extraligy patřilo na Kladně benefičnímu utkání pro nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, ve kterém Rytíři oblék...
Občané mohou prostřednictvím Pol Pointu podat jakékoliv oznámení. . . podvody, zanedbání povinné výživy, krádeže, a mnoho dalších....
Jistě jste si všimli, že šéfové Středočeského a Ústeckého kraje omezili -přes hranici střeženou Kamenným pastýřem- veřejnou dopr...
Reklama   •   Koupit reklamu