Dnes je 3. říjen 2023, svátek má Bohumil
Úvod Aktuálně Slaný připravuje kroky k řešení vysokých nedoplatků za teplo od RDK Vytvořit článek
Slaný připravuje kroky k řešení vysokých nedoplatků za teplo od RDK
Michal Jůza - 26. 04. 2023    1862    0 Líbil se vám tento článek?

Město Slaný bude s místním dodavatelem tepla a teplé vody RDK jednat o vysokých nedoplatcích obyvatel. Poslední vyúčtování za rok 2022 totiž vyvolalo u mnohých odběratelů služeb šok. Mají doplácet i desetitisíce korun a mnozí nevědí, kde na to vzít peníze. Ze setkání na květnové radě města má vzejít sezam kroků, které bude možné realizovat. Vedení Slaného zároveň nechává právníky přezkoumat smluvní vztah s RDK. 

Soukromá společnost RDK Slaný s.r.o., která dodává do městských i soukromých bytů ve Slaném teplo a teplou vodu, rozeslala v uplynulých dnech svým odběratelům vyúčtování za rok 2022. Zděšení vzbudily nedoplatky v řádech desetitisíců korun, které má nyní řada nájemníků zaplatit. A to i přesto, že si často zvyšovali zálohy dokonce i opakovaně. Jediným vodítkem jim totiž byla cena za GJ, u které RDK servis na podzim avizoval, že bude okolo 1585 korun.

Situaci chtějí obyvatelé řešit reklamací vyúčtování, splátkovým kalendářem nebo výpůjčkami od příbuzných. V neposlední řadě chtějí využít kontroly Energetického regulačního úřadu. Do řešení se chce zapojit i vedení města Slaného, které pozvalo zástupce firmy RDK na jednání rady města s žádostí o vysvětlení. 

Kalkulace cen RDK jsou i pro vedení Slaného nejasná a nepřehledná. „Porovnávání cen mezi městy pouze podle cen za GJ jsou silně zavádějící. Tuto informaci nám potvrdili přední čeští odborníci z ČVUT. Na příští jednání rady města jsou kvůli této problematice pozváni jak zástupci RDK, tak odborníci z ČVUT. Z tohoto jednání by měl vzejít seznam kroků, které v této záležitosti město Slaný bude a může realizovat," vysvětlil místostarosta Pavel Rubík. 

Možnosti intervence ze strany města jsou však limitované. „Jedná se o soukromého dodavatele a tedy nějaký přímý vliv na tvorbu cen má město omezený. Přesto pevně věříme, že se nám podaří s městským dodavatelem najít společnou řeč. Občany bychom dále rádi ujistili, že v tomto směru podnikneme všechny nutné kroky, které nám v danou chvíli situace umožňuje," slíbil místostarosta Radek Vondráček. 

Problematika centrálního vytápění se na radě města nebude projednávat poprvé, novinkou je ale zapojení odborníků z ČVUT. „Protože se jedná o složitou problematiku provozování soukromým subjektem, oslovili jsme s žádostí o spolupráci nezávislou odbornou společnost ČVUT, která městu připravila Územní energetickou koncepci. Tu budeme projednávat na jednání zastupitelstva, včetně návrhů úsporných opatření, která by měla snížit cenu pro uživatele. Zároveň jsme společnost ČVUT požádali o kontrolu kalkulace cen ve Slaném a porovnání výše nákladů za vytápění s dalšími městy. Nad rámec toho jsme požádali právní zástupce města o analýzu dlouhodobého smluvního vztahu,“ uzavřel vše starosta Martin Hrabánek.

RDK vyšší nedoplatky zdůvodňuje vysokými cenami energií v roce 2022 a dosud neuzavřeným řízením ve věci kompenzací cen pro teplárenství a jejich odběratele. Zároveň firma v polovině ledna loňského roku přišla o dodavatele plynu, proto během deseti dní zajistila nového dodavatele za aktuální ceny s minimálním prostorem pro vyjednávání podmínek. Komplikace údajně přinesla i válka na Ukrajině. RDK proto počítala s tím, že K fakturám za rok 2022 připojila firma i návrh splátkového kalendáře.

S vyúčtováním za rok 2023 by podobné překvapení přijít nemělo. „Věříme, že v průběhu roku 2023 dojde ke kompenzaci části zvýšených nákladů na energie za rok 2022. Tuto kompenzaci poté promítneme do cen pro odběratele dle platných předpisů,“ řekl jednatele RDK Josef Rabas. Aktuálně se firmě daří zajistit nákup zemního plynu pod vládním stropem, což by se v polovině roku 2023 mohlo promítnout do předběžně kalkulovaných cen.

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Začátkem tohoto pracovního týdně, konkrétně od pondělí do úterý 25. a 26. září proběhla ve Středočeském kraji další dopravně bezpe...
RYTÍŘI KLADNO - 30. 09. 2023
Utkání proti Kometě Kladnu nevyšlo. Začátek bitvy dvou sousedů v tabulce vyšel lépe hostům z Brna, kteří své vedení v prostředním...
Když o víkendu 13. a 14. května probíhaly společné oslavy 150 let Pražsko-duchcovské dráhy a 25 let spolupráce Železničního muze...
Reklama   •   Koupit reklamu