Dnes je 5. říjen 2023, svátek má Eliška
Úvod Aktuálně V historickém zlonickém pivovaru se bude opět vařit pivo Vytvořit článek
V historickém zlonickém pivovaru se bude opět vařit pivo
Michal Jůza - 04. 09. 2023    1163    0 Líbil se vám tento článek?

V historické budově zlonického pivovaru našel svůj nový domov pivovar Panaczech. Ten by mohl první zákazníky přivítat už příští rok v dubnu. Již v září ale otevře své interiéry zájemcům v rámci dne otevřených dveří. Budoucí plány zahrnují i velkou restauraci nebo muzeum. 

Pivovar Panaczech si vyhlídl nevyužívaný pivovar ve Zlonicích v lednu tohoto roku. Nyní už zde probíhá rekonstrukce. Chce navázat na více než 500letou tradiční výrobu v dřívějším Knížecím pivovaru. „Potřebovali jsme větší prostory a mít pivovar v původním pivovaru je sen. V Česku těch pivovarů, které se dají využít, je opravdu málo, já si myslím, že jsou tak poslední tři, čtyři, které jsou v takovém stavu jako Zlonice," řekl Ondřej Vrkoč z pivovaru Panaczech.  

Prioritou je uvedení výroby do provozu. Už tento týden se začíná s rekonstrukcí budovy varny včetně střechy, podlahy, kanalizace. „Do konce roku by to mělo být hotové. Na jaře chceme dodělat sklepy a vše stihnout tak do půlky dubna, abychom na sezónu už vařili ve Zlonicích," uvedl Vrkoč.

Na jaře by nejprve mělo dojít ke zprovoznění zahrádky, menšího výčepu a sezení. V příštím roce by se pak pokračovalo realizací velké restaurace. 

K pivním stálicím v nabídce jako je světlý ležák Thor se přidají novinky. „Kdybychom byli od začátku ve Zlonicích, tak máme Dvořákovu devítku, jako devátou symfonii, kterou mimochodem máme v plánu teď uvařit. A pak další jako třeba Zlonická jedenáctka," prozradil Ondřej Vrkoč.

Zaměstnance pro zlonický pivovar hledá Panaczech už nyní, a to mezi místními. „My je to teď během půl roku naučíme v Měcholupech, takže budou muset chvíli dojíždět, ale tak za půl roku už budou pracovat přímo ve Zlonicích," řekl k náboru Vrkoč.

Den otevřených dveří představí prostory i nové pivo

Součástí znovuzrození historie může být každý, kdo navštíví den otevřených dveří, který pivovar plánuje na 28. září 2023. Kromě prohlídek pivovaru a sladovny se samotnými sládky tu bude čekat zajímavý program nejen pro pivní nadšence, ale pro celé rodiny. 

Návštěvníci ochutnají speciální pivo uvařené ze Zlonického chmele a vody, stanou se svědky odhalení nového loga pivovaru za doprovodu Dvořákovy 9. Symfonie od Filharmonie a seznámí se s projektem pivovaru. 

Představíme tam Valkýru, naše nové pivo. Budeme se snažit ke každému pivu mít nějakou realistickou postavu. Máme Queenie, to je Michael Kluch alias český Freddie Mercury," prozradil k programu Ondřej Vrkoč.  

Doprovodný program bude plný soutěží, chystají se i rytířské a šermířské dobové souboje či hudba v podání kapely Benjaming´s Clan. 

Z historie Zlonického pivovaru

Panský pivovar byl ve Zlonicích založen roku 1564 a byl vice než 150 let v drženi Valkounů z Adlaru. Poslední z nich panství spolu s pivovarem prodal v roce 1707 hraběti z Kolovrat. Kolovratové drželi pivovar jen krátce a brzo jej získal rod Kinských, který jej držel až do znárodnění. V roce 1875 byl starý pivovar přestavěn na parostrojní a vedle něj byla vybudována velká sladovna.

„Neuvěřitelné je, že Zlonice rekonstruoval v 19. století pan Novák, český pivovarník a sladovník, který byl jedním z nejúspěšnějších sladovníků v Čechách i v Evropě své doby. Stavěl a rekonstruoval pivovary jako jsou Smíchov, Plzeň, pak spoustu pivovarů v Německu a dělal právě i Zlonice. O tom se ale nikde nedočtete, protože Zlonice po ukončení války jako většina českých pivovarů padly a úplně upadly v zapomnění. Co se tohodle týká, ve Zlonicích je neskutečný poklad. Je to skvěle postavené, my bychom tam časem rádi obnovili i sladovnu, kterou do nejmenších detailů rekonstruoval právě Novák, a to je opravdu klenot," říká Ondra Vrkoč.

V letech 1945–47 byl pivovar pod národní správou a následně v letech 1947–50 fungoval jako družstevní pivovar. Posledními majiteli byly Berounsko-rakovnické pivovary, které zde v roce 1953 ukončily výrobu piva a dále v objektu fungovala jen sladovna.

Začali během Covidu a probojovali se mezi TOP 7

Za pivovarem Panaczech stojí vystudovaní stavaři a milovníci piva Ondřej Vrkoč a Ondřej Jilemnický. První oficiální výrobu si postavili za Covidu a dokázali využít situace během lock downu. Udělali výdejní okénko, do kterého začaly chodit mraky lidí. Už v prvním půlroce působení na trhu je oslovil ke spolupráci Albert a následovaly Globusy, Makro. Poté přišlo pivo exkluzivně vařené pro kapelu Queenie, se kterou jezdí celou tour. Pivovar tak velmi rychle rostl, a do toho je oslovil ke spolupráci Prazdroj. Už na konci roku 2021 byl Panaczech vybrán mezi TOP 7 minipivovarů v ČR pro reprezentaci Czech Craft Beer k distribuci piva do Finska a Pobaltí (nyní je dohoda na spadnutí) a zahájili také distribuci piva na anglický trh. Více o příběhu pivovaru ZDE.

 

Zdroj: www.pivovary.info, www.historickaslechta.cz

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Karel Infáček - před 19 hodinami
Od začátku září České dráhy zvyšují bezpečnost ve vybraných příměstských vlacích v Praze a Středočeském kraji. „Chceme, aby se ces...
Začátkem tohoto pracovního týdně, konkrétně od pondělí do úterý 25. a 26. září proběhla ve Středočeském kraji další dopravně bezpe...
RYTÍŘI KLADNO - 30. 09. 2023
Utkání proti Kometě Kladnu nevyšlo. Začátek bitvy dvou sousedů v tabulce vyšel lépe hostům z Brna, kteří své vedení v prostředním...
Reklama   •   Koupit reklamu