

V úterý 7. března odpoledne zahájilo lounské oblastní muzeum v historické budově měšťanského domu Sokolů z Mor výstavu mapující vliv 150 let železniční dopravy na vývoj města Louny. Autoři výstavy Martin Vostřel (na posledním snímku u jedné z vitrin) a Jaroslav Havrlant v úvodu připomněli, jakou zásadní změnou prošly Louny díky rozhodnutí Společnosti Pražsko-duchcovské dráhy (Most - Slaný - Smíchov s odbočkou Zlonice - Hospozín a pozdějším postupným prodloužením z Mostu do Hrobu a Moldavy s napojením na kolejovou síť v Sasku) zbudovat depo a opravárenskou základnu právě v Lounech, jak díky osvícenému vedení města došlo později k aktivní podpoře rozšíření dílen na železniční strojírny celorepublikového významu.
Kromě autorů vystoupili v úvodu i děti z pěveckého sboru Skřivánci ZUŠ Louny pod vedením Kateřiny Štolové a Petra Bernarda. Většina jejich písniček byla samozřejmě o cestování a vláčcích. Následně si asi stovka účastníků vernisáže prohlédla vystavené modely, drážní artefakty i panely s fotografiemi doplněnými texty popisujícími historické souvislosti kolem budování Pražsko-duchcovské dráhy i pozdějšího propojení Loun s okolím dalšími tratěmi a související výstavbou jak průmyslových podniků a železničního zázemí, tak i bytovou - navazující na prudký růst pracovních příležitostí.
Výstava bude otevřena až do 28. května 2023. Ze Slaného na ni jde dojet samozřejmě stylově. Motoráček Českých drah odjíždí ráno v 9:27, odpoledne ve 12:27, zpět z Loun v 12:37, 14:37 a 16:37. Otevřeno je denně vyjma pondělí. Dům rodiny Sokolů z Mor najdete na konci historického lounského náměstí za kostelem Svatého Mikuláše, jeho přesná adresa je Pivovarská čp. 43.
Pro KŽMZ sestavil: Ing. Tomáš Čech
