ZAVŘIT

Koupit reklamu Reklama  •  
Dnes je 26. listopad 2020, svátek má Artur

Víte kde ve Slaném byla katovna?

20. 11. 2020 • 6:56

Minulý článek o slánské šibenici zaznamenal velký ohlas a velkou spoustu tipů a domněnek. Častým omylem byla záměna šibenice a katovny.

Reagujeme tedy na otázky týkající se slánské katovny, obydlí slánského kata.

Kdo že to byl Kat?

Kat (dříve také popravčí, mistr ostrého meče, mistr málodobrý) je člověk, který vykonával popravy lidí, kteří byli odsouzeni k trestu smrti. Kat také mučil odsouzené nebo vymáhal přiznání při výsleších obžalovaných. Ve středověku měla města své katy, kteří vykonávali tzv. hrdelní právo.

V historických pramenech se můžeme dočíst následující:

Jan Mydlář se poprvé setkal se svojí pozdější ženou Bětuškou ve slánské katovně, kde se zastavil se staroměstským katem  mistrem Jarošem při zpáteční cestě do Prahy z hromadné popravy mordérské bandy v Chomutove. Měli zde vyřídit pozdravy slánskému katovi od jeho syna Víta, který byl stejně jako Jan Mydlář pomocníkem mistra Jaroše.  Hned na poprvé se do sebe Jan s Bětuškou zamilovali a se souhlasem Bětuščina otce i mistra Jaroše se už při prvním setkání spolu zasnoubili. Mistr Jaroš krátce po návratu do Prahy zemřel a Jan Mydlář se stal novým staroměstským katem. Při jeho popravách se odevšad ozývaly pochvalné hlasy za rychlé vykonání poprav a dostával za ne tučné odměny. Do katovny pražské také často docházeli lidé pro hojivé mastičky a léčivé vodičky, k jejichž výrobě Jan Mydlář přispěl svými botanickými vědomostmi, které nabyl za svých studií na lékařské fakultě. Když pak na konci prvního roku působení v řemesle katovském uzavíral své účty, shledal, že již muže pomýšlet na založení rodiny, protože již dokáže svoji ženu bezstarostné zabezpečit. Vyslal tedy Víta k jeho otci do slánské katovny, aby s ohledem na Mydlářovi rodinu v Chrudimi dohodl tichou svatbu. Vše bylo v krátkosti ujednáno a svatba na dobu po čtrnácti dnech byla ustanovena. Svatba se konala v kapli slánského kostela…

Toť historické povídání se zmínkou o slánské katovně, kdeže se tento objekt ve Slaném nacházel?

Dříve se tomu to místu také říkávalo „Na Katovně“. Dnes toto místo vymezuje mateřská škola U divadla a tzv. Wiehlův dům, což je vžité označení pro novorenesanční dům ve Wilsonově ulici čp. 560/5, situovaný na nároží Wilsonovy ulice a Divadelní ulice. Mimochodem dům, jehož historii také přinese některý z budoucích článků.

Máte nějaké další materiály o našem krásném městě?

Kontaktujte nás a my je, s Vaším svolením, rádi zveřejníme.

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •  
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím