Ve Slaném se opět připravují svatomartinské hody. Hospody a restaurace začínají nabízet vůně pečené husy, červeného zelí, lokší a čerstvého mladého vína. Svatý Martin tradičně přijíždí 11. listopadu, a s ním přichází i chuť na klasiku, která se v českých kuchyních drží po staletí.
Legenda praví, že husa kdysi prozradila svatého Martina hlasitým kejháním ve chlévě, kde se schoval před jmenováním biskupem. Od té doby se peče na jeho svátek, ať to zní jakkoli neuctivě. Reálnější vysvětlení je méně pohádkové: husy byly tou dobou ideálně vykrmené na zimu a slavnost na konci podzimních prací se přímo nabízela.
Slánské restaurace už začínají ohlašovat speciální menu. Patří mezi ně například Hotel Hejtmanský dvůr na Masarykově náměstí, který nabízí tradiční husí speciality, knedlíky, několik druhů zelí a k tomu mladá svatomartinská vína. Stejně jako každý rok se doporučuje rezervace. Zájem bývá vyšší než kapacita.
Redakce Infáčka oslovuje další podniky ve Slaném i okolí, aby čtenáři měli přehled, kam se vydat ochutnat sváteční kuchyni. V následujících dnech přineseme přehled nabídek, cen i doporučení.
A protože nejlepší tipy přicházejí přímo od vás, mohou se čtenáři zapojit.
Pokud víte o restauraci, hospodě nebo jiném místě, kde svatomartinské menu chystají, napište nám. Rádi doplníme seznam a dáme o vašem doporučení vědět ostatním.
Svatomartinský čas je krátký. Využijte ho, dokud kůrčička křupe a mladé víno řeže na jazyku.