Květnové hvězdné dobrodružství na Hvězdárně Jaroslava Trnky
Květen na Hvězdárně Jaroslava Trnky přináší pestrý program pro všechny nadšence astronomie, od malých objevitelů po zkušené hvězdáře. Měsíc je plný zajímavých akcí, včetně pravidelných pozorování noční oblohy, interaktivních pořadů pro děti i dospělé, charitativních akcí a exkurze k evropskému hvězdnému centru. Těšit se můžete také na unikátní příležitost nahlédnout do tajů opravy historických dalekohledů a hned 1.6. si užít nezapomenutelný dětský den s pestrým programem.
Program hvězdárny na květen
2.5. – od 21 a od 22 hodin pozorování za jasné oblohy pro objednané
6.5. – od 17 hodin Klub malého hvězdáře I., od 18 hod. Astronomický kroužek
9.5. – od 21 hod., od 22 hod. pozorování za jasné oblohy pro objednané
13.5. – od 18 hod. Astronomický kroužek
16.5. – od 17:30 pořad 3-2-1 Start!(nový pořad pro děti 5+ i dospělé, pozorování) od 19 hod. Astronomický klub, od 21:30 pozorování za jasné oblohy pro veřejnost
17.5. – Srdcem pro Beatku – charitativní akce ve Vinařicích u Kladna
18.5. – Exkurze do ESO Supernova Garching, Německo
20.5. – od 17 hod. Klub malého hvězdáře II., 18 h Astronomický kroužek
22.5. – od 19 hod. Kino Hvězdárna: Spolu navěky
23.5. – od 21:45 pozorování za jasné oblohy pro objednané
27.5. – od 18 hod. Astronomický kroužek
30.5. – od 22 hod. pozorování za jasné oblohy pro objednané
1.6. – od 16 do 19 hod. Dětský den s hvězdárnou, interaktivní show s expedicí kolem světa i do vesmíru, Divadlo Éro, pozorování, dílničky… Vstupné dobrovolné.
Exkurze do návštěvnického centra Evropské jižní observatoře
Dalším ze zajímavých cílů exkurzí slánské hvězdárny bude v neděli 18. května návštěvnické centrum ESO Supernova. Výprava ze slánské hvězdárny s členy klubů a kroužků při hvězdárně a jejich blízkých vyrazí v časných ranních hodinách autobusem. Na exkurzi se podílí i spřátelená Hvězdárna Žebrák, kde budeme nabírat druhou polovinu autobusu. Na místě bude čekat speciální přednáška, prohlídka expozice a pro zájemce i pořad v planetáriu. Návrat se očekává v pozdních večerních hodinách.
„Dne 26. dubna 2018 bylo slavnostně otevřeno nové Planetárium a návštěvnické centrum ESO Supernova. Centrum se nachází v ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova v Německu. Nabízí návštěvníkům hluboký prožitek z astronomie spojený se specifickými vědeckými výsledky ESO, projekty a technologickým pokrokem.“ (zdroj: www.eso.org)
Údržba a opravy dalekohledů-návštěva v optické dílně Toptec Turnov
Od konce února probíhá spolupráce hvězdárny s firmou Toptec, což je výzkumné centrum speciální optiky a optoelektronických systémů Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR v Turnově. Kromě jiných grantů a výzkumů zde spolupracují i s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA): „V současnosti se náš vědecký tým podílí na řešení hned několika projektů zabývajících se výzkumem kosmu, a to jak přímo pro ESA (projekty METIS a ASPIICS), tak pro některé z jejích hlavních dodavatelů jako je například Airbus Defence and Space SAS (projekt TIRI) nebo OHB Italia S. p. A (projekt NEOSTEL)… Sluneční koronograf METIS je jedním z 10 hlavních experimentů družice Solar Orbiter,… Tým TOPTEC je zodpovědný za realizaci dvou hlavních zrcadel (M1 a M2) teleskopu METIS.“( https://toptec.eu/cs/co-delame/kosmicka-optika/) Při naší návštěvě jsme měli možnost prohlédnout si dílny i podržet zrcadlo, jaké je v družici Solar Orbiter, za což děkujeme vedoucímu oddělení optických procesů Ing. Janu Václavíkovi, Ph.D., viz foto.
Ze slánské hvězdárny bylo nejdříve potřeba opravit historický refraktor Zeiss z kopule, do kterého se dostala vlhkost. Tento čočkový dalekohled se datuje do roku 1910 a do té doby sloužil spolehlivě, avšak přeci jen si čas a teplotní podmínky v kopuli vybraly svou daň, a tak byl odborně rozebrán, vyčištěn, přeměřen a znovu sestaven a seřízen a nyní již zase slouží v kopuli hvězdárny.
Odborníci z optické dílny pak projevili zájem o přeměření i staršího dalekohledu Zeiss, který vlastní inventarizační číslo 1 hvězdárny. Ten byl delší dobu uložen ve skladu a kromě zubu času v něm začala růst blíže nespecifikovaná houba. Po konzultaci bylo rozhodnuto o jeho vyčištění, přeměření, vyleštění a až se vrátí, bude též sloužit návštěvníkům na pozorování v kopuli.
Společně s tímto historickým dalekohledem do dílny putovala i zrcadla z dalekohledu Buřt, vyrobená v Jeně roku 1967. Loňské smytí povrchu a pokovení v jiné dílně bohužel odkrylo nedostatky plochy zrcadla poznamenané nejen časem, ale zřejmě vzniklé i přímo při výrobě, a plocha tak vylezla matná. Tedy hlavní zrcadlo po přeměření bude potřebovat hlubší zásah, přebroušení, leštění a nové pokovení. To přinese ještě lepší zážitek z pozorování.
Obr.: Jan Václavík a Eliška Třešňáková a zrcadlo z družice Solar Orbiter. Foto: Václav Sládek
Obr.: Zrcadla ze Solar Orbiter
Obr.: Objímka z historického dalekohledu Zeiss slánské hvězdárny.
Co nás čeká v květnu na obloze najdete zde:
Zdroj: Podklad pro článek připravila Eliška Třešňáková z Hvězdárny Jaroslava Trnky.