Déšť zkomplikoval dopravu i na D7, hasiči řeší nehody i odčerpávání vody

Redakce - 07.05.2024
Kategorie: Aktuálně

Středočeští hasiči díky silnému dešti řeší od pondělka řadu dopravních nehod a zatopených vozovek. Kolony se tvořily i u srážky aut na D7. Řidiči by měli dbát zvýšené pozornosti a jízdu přizpůsobit aktuálnímu počasí. Odborníci radí, jak na to.

Během výstrahy na silné bouřky, která platila v části Středočeského kraje od včerejší 16 hodiny, hasiči vyjeli k celkem 35 zásahům. „V 16 případech šlo o technickou pomoc, při níž jsme odstraňovali stromy, čerpali vodu, zprůchodňovali ucpávající se propusti,“ uvedli středočeští hasiči na svém Twitteru.

„V sedmi případech jsme řešili dopravní nehody, většinou v oblastech, kde zrovna hustě pršelo. Stejný trend pokračuje i dnes ráno. Například na dálnici D7 zasahujeme u dopravní nehody tří osobních automobilů a v místě se tvoří kolona,“ uvedl v úterý ráno mluvčí krajských hasičů Jan Sýkora.

Výstraha už sice neplatí, ale pokračující déšť stále komplikuje dopravu. Připravili jsme proto pár doporučení pro jízdu od odborníků ze školy smyku:

  1. Počítejte s tím, že při rychlosti od 60 km/h můžete dostat ztrátu adheze (aquaplaning) a ztratit kontrolu nad vozidlem. Pokud se to stane, tak jediné správné řešení je držet volant rovně, vyšlápnout spojku (u automatu sundat nohu z plynu) a nebrzdit. Vyhnete se tak smyku.
  2. Brzdit začněte s větším předstihem, brzdná dráha na mokru je o třetinu až polovinu delší.
  3. Při zatáčení zpomalte ještě před zatáčkou. Brzděte a zrychlujte postupně a hladce. Prudké pohyby mohou způsobit smyk a ztrátu kontroly.
  4. Udržujte si větší bezpečnou vzdálenost od auta, které jede před vámi. Místo pravidla dvou vteřin zvětšete rozestupy alespoň na tři vteřiny.
  5. Pokud jsou brzdové destičky mokré, vysušte je. Po určitou vzdálenost jeďte tak, že několikrát mírně zatlačíte brzdový pedál. Povrch součástek se tím zahřeje a přebytečná voda a vlhkost se odpaří.
  6. Zapněte si přední světla. Boční světla v dešti často nejsou dostačující k identifikaci na cestě.
  7. Za deště vždy vypněte tempomat. Své auto musíte mít plně pod kontrolou.
  8. Pokud se dostanete do kritické situace, kdy vůz absolutně neovládáte a hrozí náraz, použijte plné brzdy ke snížení rychlosti nárazu.

 

Zdroj obr.: HZS Středočeského kraje