Již tento víkend proběhne 31. ročník středověkého historického festivalu „Bitva Libušín“

MJ - 24.04.2024
Kategorie: Tip na výlet

Již tento víkend (27. – 28. 4.) proběhne 31. ročník středověkého historického festivalu „Bitva Libušín“, jedná se o jednu z největších svého druhu v Evropě. Návštěvníci se mohou těšit kromě scénické bitvy na dobový tábor, tržiště a doprovodný program plný koncertů, turnajů a dalších představení. 

Místo konání ani termín festivalu nejsou jen tak náhodné. Kopec, pod kterým se Bitva Libušín koná, je zasvěcen Svatému Jiří, patronu rytířů. Ten má svátek 24. dubna. Kopec Svatého Jiří u Libušína jako takový je navíc spojen s počátky české státnosti, neboť je archeologicky prokázáno, že v 10. století našeho letopočtu se zde nacházelo přemyslovské hradiště. A tak zcela příznačně středověký tábor všech účinkujících se rozprostírá pod tímto kopcem. Dobové tržiště samotné je umístěno podél historické kupecké stezky tak, jak bylo v minulosti po staletí provozováno.

Středobodem celého festivalu je scénická středověká bitva za účasti přibližně tisícovky bojovníků, ve které se návštěvníkům představí nejen způsoby boje a vojenských taktik jednotlivých období středověku, ale k vidění budou také neopakovatelné pyrotechnické efekty, skutečné kaskadérské výkony, drama i napětí a strhující výjimečná podívaná dle scénáře inspirovaného skutečnými událostmi ze středověké historie.  

Dobový tábor je během konání festivalu možné navštívit s celou rodinou, seznámit se v něm se způsoby středověkého táboření i života v jednotlivých historických obdobích, na vlastní oči vidět výstroj bojovníků i způsoby odívání prostého lidu, poznat dobové řemeslné umění a v historických stáncích si také krásné originální výrobky zakoupit.

Za pozornost stojí i doprovodný program celého festivalu, kdy můžete přihlížet turnaji v lukostřelbě, navštívit dětský koutek nebo sledovat nejrůznější vystoupení kejklířů, šašků nebo třeba pouličních umělců. K vidění je i představení středověkého práva útrpného včetně scénické ukázky popravy, večery pak s námi můžete trávit u ohně nebo poslechem koncertů středověké a folkové hudby. Svou cestu do minulosti si můžete lahodně zpříjemnit také v naší krčmě, která nabízí bohatý výběr nápojů i jídel.

PROGRAM
Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi

27.4. 2024

10:00 Otevření areálu

10:15 – 15:00 Středověká střelnice- vyzkoušejte střelbu z luku nebo kuše

11:00 – 15:00 Bojový šermířský turnaj

13:00 – 13:20 Berounští měsťané- škola šermu- pohybová show se středověkými zbraněmi

13:20 – 14:00 Berounští měšťané- ukázka palných zbraní, střelba z obléhacího stroje

14:00 – 14:15 Středověká hudba

14:15 – 14:30 Proces s čarodějnicí- divadlo se zapojením diváků

14:30 – 14:40 Finále Bojového šermířského turnaje Mosty 5×5

14:40 – 15:00 Žoldnéři- pohybové divadlo plné šermu

15:30 – 17:30 Bitva Libušín pocta Janu Žižkovi aneb poučný příběh o tom, jak sedlák válkou zlákati se nechal

17:45 – 19:00 Turnaj v lukostřelbě- atraktivní disciplíny, mistrovské výkony

20:30 – ? Peregrin unplugged- středověká hudba v krčmě