Muzejní léto láká na bohatou noc, hravé sochy a dětské stavebnice

Redakce - 07.06.2024
Kategorie: Kultura

Festival Slánské muzejní léto letos zahájí nabitá noc s vernisáží venkovní výstavy soch Alexandry Koláčkové. Festival bude pokračovat zbrusu novou komentovanou vycházkou městem, otevřením Velvarské brány a výstavou českých stavebnic. Nebude chybět tradiční Staročeský jarmark v Třebízi.

Vlastivědné muzeum ve Slaném odstartuje letošní kulturní festival již v pátek 7. června muzejní nocí, tentokrát s podtitulem „Příroda živá i neživá“. Její program navazuje na nově otevřenou expozici Království soli pod Slánskou horou a výstavu Celým rokem zaječím skokem, které budou přístupné zdarma. Své dveře otevře veřejnosti i kaple Zasnoubení Panny Marie, kde si návštěvníci poslechnou tamní varhany.

Do muzejní noci se zapojilo i místní kino, které opakovaně promítne francouzský film o přírodě Srdce dubu (2022). V zahradě kina letos návštěvníci najdou kromě tradičních dětských dílniček i výstavu dravých ptáků s ukázkami jejich létání.

„Program doplní kvízy a hry pro děti, včetně oblíbeného fotokoutku a dnes už celorepublikově známé Laborky.cz s jejich pokusy. Zájemci mohou navštívit archeologický depozitář. Večerní program vyvrcholí bluesovým koncertem kapely Charlieho Slavíka & Jiřího Maršíčka,“ dodává Radek Vondráček, místostarosta Slaného.

Posaďte se, aneb hravé sochy na slánském náměstí

Již tradiční venkovní výstavu Sochy ve městě letos Slaný připravilo s Alexandrou Koláčkovou. Výstava s názvem Setkání představí na Masarykově náměstí čtveřici děl – dvojici Křesel, Spirálu a Setkání. Právě poslední z děl se ve Slaném představí ve své premiéře.

„Umělecká díla Alexandry Koláčkové nenajdeme v galeriích nebo muzeích. Jejich účel je jiný, a to oživit a osvěžit prostor, ve kterém se běžně pohybujeme a kde se můžeme setkávat s výtvarnými díly, aniž bychom museli vyhledávat institucionální expozice… Minout bez povšimnutí díla této sochařky je prakticky nemožné,“ píše o autorce historik a teoretik umění Milan Hlaveš.

Nejen Slaňáky láká muzeum na nové vycházky v historickém jádru města s názvem Město Slaný a sůl. „Zájemce provedeme po místech spojených se solí. Podíváme se na místní život ve středověku a probereme i pověst o založení města,“ upřesnil ředitel muzea Jan Čečrdle. Vycházka proběhne poprvé 13. června, další pak v září.

Milujete Sevu? Poznejte ji do poslední kostičky

Poslední novinkou letošního muzejního léta je výstava Svět kostiček – Fenomén Seva. Muzeum ji zahájí vernisáží ve čtvrtek 20. června. Nabídne výběr sbírkových sestav různorodých edic továrních setů a drobných modelů vlastní tvorby autora a patrona projektu putovních výstav Svět kostiček® Petra Šimra. V dětské herně se představí dílky z dalších stavebnic českých značek Mosaic Color a Seva.

Prázdninový program ve Slaném uzavře prohlídka muzejní půdy pod názvem Pod barokní střechou. Návštěvníkům se tak otevírá možnost zazvonit si na zvony. Posledním bodem festivalového programu je koncert Komorního orchestru Dvořáková kraje.

Po celé léto mohou turisté navštívit Velvarskou bránu s expozicí opevnění města a malebný areál Národopisného muzea Slánska v Třebízi. Otevřeny budou i muzejní expozice Království soli pod Slánskou horou a Celým rokem zaječím skokem.

Zdroj obr.: MěÚ Slaný