Nová éra péče o pacienty: Kladenská nemocnice vytváří paliativní tým
Kladenská nemocnice se letos rozhodla připojit k iniciativě Světového dne hospiců a paliativní péče tím, že vytvoří ambulantní paliativní tým. Ten má za cíl poskytovat odbornou péči pacientům, u nichž je klíčové zmírnit symptomy a zlepšit kvalitu jejich života. Nemocnice pracuje i s vizemi jako je zřízení specializovaných paliativních lůžek.
Zdravotnický personál Kladenské nemocnice se v rámci interních diskusí rozhodl intenzivněji prozkoumat možnosti paliativní péče. Vedení nemocnice pro ně již v červnu letošního roku zorganizovalo seminář, který měl za cíl osvětlit přínosy této služby a motivovat zdravotníky k jejímu dalšímu rozvoji. Nyní se dává dohromady ambulantní paliativní tým, který má zahájit aktivity v této oblasti.
Nový tým se má zaměřit na koordinaci péče a zajištění potřebných služeb napříč celým zařízením. Po semináři se přihlásilo přibližně dvacet zdravotníků různých specializací, což svědčí o rostoucím zájmu o tuto problematiku. „Paliativní péče je vysloveně mezioborová,“ upozorňuje doktorka Šeblová z Centrálního a urgentního příjmu Kladenské nemocnice, a doplňuje „Podstatnou součástí paliativního týmu nejsou jen lékaři, ale hlavně všeobecné sestry, dále třeba psycholog nebo sociální pracovník. Nicméně některé pozice budeme muset hledat také z externích zdrojů mimo nemocnici.“
Zájemci o práci v paliativním týmu nyní zvažují své možnosti a v nadcházejících měsících se mohou zúčastnit školení a kurzů.
Vize pro budoucnost: Paliativní lůžka
Jedním z ambiciózních cílů je zřízení specializovaných paliativních lůžek v nemocnici. Jak podotýká doktorka Šeblová, taková péče by byla zaměřena na poskytnutí soukromí a komfortu pro pacienty a jejich rodiny. Snížení stresu a zlepšení psychického zdraví pacientů může přinést návrat do domácího prostředí, což v mnoha případech pozitivně ovlivňuje jejich psychiku. „Byli bychom rádi, pokud by se nám zde v kladenské nemocnici podařilo za nějakou dobu otevřít alespoň několik skutečně paliativních lůžek, respektive jednolůžkových pokojů, kde by pacienti mohli s rodinami trávit společný čas. Zatím jde o naší výhledovou vizi, ale budeme se snažit k tomuto cíli směřovat,“ vysvětluje.
Další kroky a spolupráce se zdravotními pojišťovnami
Vedení nemocnice plánuje účast ve výběrovém řízení na Krajském úřadě Středočeského kraje, které se týká uzavření smlouvy na poskytování ambulantní paliativní péče. Po úspěšném výběrovém řízení bude následovat jednání se zdravotními pojišťovnami.
Paliativní péče je potřeba v celém regionu
V Kladenské nemocnici se ukazuje, jak zásadní roli paliativní péče hraje, a to nejen v tomto zdravotnickém zařízení, ale i v celém regionu. Na urgentní příjem se dostávají pacienti, u nichž intenzivní medicína již nevede k uzdravení nebo výraznému zlepšení kvality života. Mnozí z těchto pacientů trpí onkologickými onemocněními, kde možnosti kurativní léčby byly vyčerpány. Přesto si zaslouží odbornou péči, která se zaměřuje na zmírnění symptomů a zlepšení jejich celkového stavu.
„Publikované odborné studie z poslední doby boří v obecné populaci zakořeněné mýty, že by snad paliativní péče měla zkracovat život. Naopak potvrzují, že paliativní péče pacientům přináší výrazné zvýšení kvality života a přeneseně pak také jejich rodinám,“ vysvětluje Jana Šeblová. „Když odstraníme bolest nebo jiné příznaky, co pacienty trápí, mají ve zbytku života čas na své blízké nebo na to, co považují za důležité v čase, který jim zbývá,“ dodává lékařka.
Světový den hospiců a paliativní péče každoročně sjednocuje tato zařízení po celém světě. Událost, která se letos konala 2. října, vyhlašuje Celosvětová aliance hospicové a paliativní péče.