Okresní dům ve Slaném: ze spícího obra bude kulturní buditel
Slaný má jednu starou dámu, která už dlouho čeká, až ji někdo pozve na ples. Říká se jí okresní dům. Stojí si tak nenápadně na rohu Benešovy a Šultysovy, pamatuje víc než leckterý slánský patriot, a poslední roky jen mlčky sleduje, jak kolem sviští auta, lidi a dějiny.
Teď prý přišel její čas. Město ohlásilo, že po Novém roce začne rekonstrukce. Po letech příprav, studií, papírování a kouzelného zaklínadla „čekáme na dotace“ se snad opravdu něco stane. V plánu je oprava za nějakých 183 milionů korun. Na stole je žádost o evropské peníze, bez kterých by se tady nejspíš dál koukalo na opadanou omítku a snilo o velkém návratu.
Když se dům v roce 1902 postavil, byl to palác. Architekt Jan Vejrych mu dal důstojnou tvář okresního hejtmanství, chodilo se tam na úřady, řešily se věci veřejné, prostě srdce okresu. Pak se ale doba změnila, okres zmizel, dům osiřel a jeho šarm zestárl rychleji než leckterý politik. Občas mu pomohla pošta, když neměla kde být, ale jinak tu zůstala jen památková cedulka a pavučiny.
Pokud všechno klapne, vznikne po rekonstrukci místo, které Slaný potřebuje jako sůl. Kulturní a vzdělávací centrum, knihovna, sál na akce, a dokonce kavárna, aby bylo kde sedět a filozofovat o tom, jak dlouho nám to trvalo. Až dům otevřou, možná se někdo i dojetím rozpláče. Nebo aspoň zakroutí hlavou, že to šlo, jen to chtělo trpělivost delší než frontu na pivo při Vinobraní.
Takže teď nezbývá než držet palce, aby peníze opravdu dorazily a projekt neskončil dalšími deseti lety v šuplíku. Okresní dům si zaslouží druhý dech. A Slaný taky – protože město, které si opraví své srdce, snad najde i trochu hrdosti.