Polární záře nad městem, bude i další noc?

Redakce - 10.05.2024
Kategorie: Aktuálně

Ve Slaném, stejně jako na mnoha jiných místech Česka, byla v noci vidět polární záře. Podle meteorologů šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. Podle předpovědí by měla být vidět i v noci ze soboty na neděli. 

„Se setměním už je zřejmé, že polární záře je vidět velmi silně. Její intenzita se může ale velmi rychle průběžně měnit,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s tím, že jde o nejsilnější polární záři za posledních 21 let.

Úkaz by měl být vidět i následující noc. „V nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání či i spatření polárních září ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo deset silných erupcí. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu v průběhu pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend,“ uvedl astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Polární záře, které lze z Česka pozorovat, bývají obvykle velmi slabé. „V Česku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit, mimo jiné i kvůli přemíře škodlivého světelného znečištění z měst,“ řekl Horálek. Zájemcům o pozorování polárních září doporučuje sledovat takzvané aurorální monitory, na počítači na stránkách www.solarham.com nebo www.spaceweatherlive.com, případně prostřednictvím mobilní aplikace Aurora Alerts.

Zdroj: ČTK

Zdroj obr.: ČHMÚ