PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Komenda od pivovaru k moderním učebnám
Historie školství ve Slaném je plná spousty zajímavých příběhů. Dnes se pojďme podívat na Komenského náměstí. Co stávalo původně na jejím pozemku? Kolik stálo vystavět novou školní budovu? A na co s nelibostí poukázaly noviny Světlo po jejím uvedení do provozu? Pohlédněte s námi do minulosti školní docházky jedné ze slánských škol.
Na Komenského náměstí nestála vždycky budova školy, kterou všichni tak dobře známe. Před ní tady býval pivovar. Dal ho postavit smečenský hrabě Jaroslav Bořita z Martinic na místo domů, které byly zničeny za třicetileté války nebo byly opuštěny protestantskými emigranty.
Stavba začala dne 18. března 1629. V dobové zprávě se psalo: „Dne 27. března 1629 bořili domy Jana Vaydnera, Jana Běhavého, Matiáše Blunkusa a Smolnici, a kameny z těch domů hned do gruntů brali a zakládali pivovar a sladovnu. Dřevo a šindele, co ze zbořených domů zbyly, se na místě spálily, a tak nic z domů původních nezbylo. Cihly, které byly potřeba na výstavbu klenutí a dlažbu, přivezli poddaní smečenští z cihelny Smečenská a velmi těžce se na tom nadřeli.“
Obrázek: Pohlednice z roku 1917 reprodukce starších fotografií Františka Durase
Období pivovaru na „Kozím rynečku“
Původně se dnešní Komenského náměstí nazývalo „Kozí ryneček“ nebo „Masnokrámské náměstí“.
Nově postavený pivovar byl dlouhou dobu postrachem pro slánské obyvatele. Změnilo se to až za vlády Jaroslava, syna Bernarda Ignáce, poté se podmínky tehdy ještě smečenských poddaných zlepšily. Historické prameny mluví o tom, že pivovar ve Slaném fungoval od roku 1630 necelých 260 let a po roce 1884 si ho koupila Slánská obec a zbourala ho. Na jeho místě postavila chlapeckou školu.
Obrázek: Pohlednice z roku 1904
Proč padlo rozhodnutí o postavení nové školy?
Na začátku roku 1895 bylo rozhodnuto, že se chlapecká škola, která tehdy byla rozprostřena ve třech budovách, přestěhuje do úplně nově postavené budovy. Školní obec přidělila na její realizaci finanční obnos 125 611 zlatých a 21 krejcarů. Škola byla vysvěcena a pro účely vzdělání předána dne 20. října 1895.
Oslava byla velkolepá
Oslava nové školní budovy se konala v děkanském chrámu slavnou mší, kterou sloužil p. Děkan a vikář Josef Kandler. Při té bylo zdůrazněno, jak je školní, náboženské a mravní vzdělání velmi důležité, a proto by si toho rodiče měli vážit a dobře využít všeho, co škola poskytuje. Ředitelem školy byl v době zahájení J. Framěra, ten vybídl všechny zúčastněné, aby Jeho Veličenstvu císaři a králi provolali třikrát „sláva“. Žáci poté zazpívali rakouskou hymnu a slavnost byla ukončena.
Obrázek: Pohlednice z roku 1899
Otevření nové školy se neobešlo bez kritiky
Ihned se snesla kritika na špatnou přístupnost školy. „Nepřístojnost! Město naše postavilo krásnou, účelu svému důstojnou školní budovu, jež bude opravdovou ozdobou poněkud zanedbaného okolí svého. Největší vadou je, že nejkratší přístup z náměstí je příliš stísněn, takže zde frekvence velmi ztížena. Proto je nám nepochopitelné, jak se mohou v této ulici strpět ty špinavé vozy, jež nejen frekvenci ještě více ztěžují, ale vedle krásné budovy školní skutečně ostudu plodí,“ psalo se 20. září 1895 ve čtrnáctideníku Světlo.
Obrázek: Fotografie z roku 1967
Obrázek: Fotografie z roku 1924
Budoucnost školy na Komenského náměstí
Na počátku školního roku 2025/2026 by měli žáci zasednout do nově vybudovaných půdních učeben, které mají zvětšit kapacitu školy a zlepšit kvalitu výuky pro žáky. Přiblížil nám to Martin Hrabánek, starosta: „S novými odbornými učebnami se nám podaří posunout kvalitu výuky na vyšší úroveň a jistě i lépe připravit děti na vstup do budoucího světa. Věřím, že omezení, která budou stavbu doprovázet, přijme veřejnost trpělivě a s pochopením. Obecně jsem rád, že důležitost investovat do školství vnímá podobně i většina zastupitelů, a proto budeme v tomto trendu pokračovat. Na této základní škole připravujeme i další investice, které by využily část prostoru ve vnitrobloku, kde by mohla vzniknout například tělocvična, kterou má škola pouze jednu s menšími rozměry pro sportování.“
Přejeme žákům, aby se jim v celé budově dobře učilo a aby naplno využili možností nových učeben.
Zdroj: článek vytvořen ve spolupráci s panem Jiřím Popovičem
Zdroj obr.: Fotografie ze sbírky J.Popoviče