PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Okresní hospodářské záložna od skromných začátků k honosné budově
Nápis „Okresní hospodářská záložna“ na budově, kde nyní sídlí Dům dětí a mládeže „OSTROV“ Slaný, je jednou z posledních památek na tento ústav. Budova byla postavena ke konci 19. století známým stavitelem Rudolfem Štechem, který se zasloužil o více staveb v královském městě. Hlavní pozoruhodností jsou fresky navržené malířem Mikolášem Alšem. Jak se došlo k návrhu výstavby nového domu pro záložnu? Kolik zlatých stála jeho stavba? Které další instituce byly v budově po ukončení provozu peněžního ústavu? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v našem článku.
Okresní záložna hospodářská byla ve Slaném založena v roce 1882. „Tyto záložny mají dlouholetou tradici. Byly budovány na základě kontribučenských obilných fondů ustanovených na základě patentu ze dne 9. června 1788. S těmito fondy ruku v ruce vznikly i kontribučenské peněžní fondy. V té době nabyly zákonné formy kontribučenské obilní sýpky, ve kterých bylo pro zemědělské poddané obyvatelstvo skladováno obilí pro případ obecné nouze. Zemědělci byli povinni pravidelně odvádět určitou část úrody do těchto sýpek. Pokrok doby změnil naturální hospodářství na hospodářství peněžní. Sýpky byly zrušeny, obilí rozprodáno a finanční zisk byl uložen na peněžní kontribučenský obilní fond,“ popsala Ivana Hušáková ve Slánské radnici v roce 2003.
Fond byl přeměněn v roce 1864 na kontribučenské záložny a v roce 1882 z nich podle zákona vznikly Okresní záložny hospodářské. V roce 1924 vešel v platnost zákon, který umožnil podílníkům záložny získat levný úvěr a také právo získat funkci ve správě záložny. Přednost měli zemědělci. Základním pravidlem bylo, že tuto výhodu mohou získat pouze obyvatelé zastupitelského okresu. Úvěry byly poskytnuty na nákup zemědělské půdy a později i na stavbu zemědělských objektů.
Obrázek: Ročenka Záložny hospodářské z roku 1939 ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Popoviče
Nedůstojné prostory přiměly ředitelství konat
Než přistoupíme k vyprávění o zrodu honosné budovy Okresní záložny, je třeba zmínit, že Okresní hospodářská záložna měla nejprve úřední místnosti v přízemí domu pana Eduarda Stelšovského čp. 526 (dnes zde sídlí obchod Žabka). Tyto prostory byly malé, tmavé a nedůstojné. Bohužel v té době nebyly k dispozici jiné. Ředitelstvo se scházelo v bývalé kuchyňce o rozměru 16 m² s výhledem do velké a plotem obehnané kolny, z níž na schůze vykukovaly slepice, které se tu pásly. Je pochopitelné, že tyto prostory na obyvatele nepůsobily věrohodně.
Obrázek: Suchá pečeť, neboli zálepka, sloužila k zajištění úplnosti stránek, ze sbírky Jiřího Popoviče.
Především proto navrhl Antonín Formánek 10. 2. 1887 pro záložnu zařídit nový prostor. Ředitelstvo s tímto nápadem na schůzi 20. 3. 1887 souhlasilo, ale řešilo se, zda postavit nový dům nebo opravit nějaký stávající. Nejdříve se jednalo o přestavbě staršího domu, ale z důvodu vysokých cen nakonec zvítězila výstavba nového. Nákup nového pozemku se uskutečnil 21. dubna 1887 a to za 4200 zlatých. Z několika stavebních návrhů byl vybrán projekt od Rudolfa Štecha. Po zbourání původního zchátralého objektu tu byl v roce 1888 dostavěn krásný honosný dům Okresní hospodářské záložny.
Obrázek: Obraz Ferdinanda Velce z roku 1890, kde do tehdy prázdných slepých oken ve druhém patře namaloval své návrhy výzdoby, ze sbírek Vlastivědného muzea Slaný
Z hospodářské záložny spořitelnou, zdravotnickým zařízením i učilištěm
Okresní hospodářská záložna byla roku 1950 přejmenována na Okresní spořitelnu a záložnu ve Slaném. V roce 1952 se jejím majitelem stal Československý stát, který ji nazval Státní spořitelnou Slaný. O rok později byla předána do správy Okresního národního výboru Slaný. Spořitelna byla zrušena v roce 1953 a nahrazena zdravotnickým zařízením OÚNZ Slaný (Okresní ústav národního zdraví) a později OÚNZ Kladno.
V červenci 1964 převzalo dům do správy ČKD Slaný a zřídilo zde školní oddělení závodu a některé detašované útvary. Pozdější učiliště ČKD bylo dále spojeno s Integrovanou střední školou Slaný. Od roku 2011 ji využívá Dům dětí a mládeže „OSTROV“ Slaný.
Obrázek: Ročenka Okresní záložny hospodářské z roku 1930 ze sbírky Jiřího Popoviče
Jak se Alšovy návrhy dostaly na fasádu budovy?
Slánská záložna měla být původně zdobena návrhy malíře Ferdinanda Velce, které měl provést Viktor Oliva. K tomu bohužel nedošlo, až v roce 1895 přišel Václav Danda s návrhem oslovit Mikoláše Alše. Vydala se za ním slánská výprava v čele s Václavem Štechem.
Mikoláš Aleš vytvořil dva kartony alegorických postav Spořivosti a Hospodářství, které jsou teď vystaveny ve slánském Vlastivědném muzeu. Arnošt Hofbauer se postaral o zhotovení samotné malby podle Alšových návrhů. Jedná se o fresky, nikoliv o sgrafita, jak se často mylně uvádí.
Obrázek: Freska s názvem Spořivost dle návrhu Mikoláše Alše, Fotografie Jiřího Popoviče
Obrázek: Freska s názvem Hospodářství dle návrhu Mikoláše Alše, Fotografie Jiřího Popoviče
Sám Mikoláš Aleš poctil Slaný svou návštěvou při prohlídce maleb ve druhé polovině června roku 1896. „A bylo to setkání rušné a veselo muselo být i v hostinci u Bílého beránka, kde malíř svým společníkům nakreslil na předložené papírky plno postaviček,“ popsal událost Vladimír Přibyl ve Slánské radnici v roce 2008.
Rudolf Štech (*1858 +1908)
Stavitel a architekt se narodil 1. září 1858 v Panenském Týnci. Ze začátku své kariéry pracoval v ateliéru vídeňského stavitele Schuhmachera. Poté co složil stavitelské zkoušky začal podnikat ve Slaném. V roce 1877 se podílel na přestavbě budovy kde je v současné době Vlastivědné muzeum. Postavil ve Slaném několik měšťanských domů a Okresní hospodářskou záložnu.
Vkladní knížka z roku 1924 ze sbírky fotografií Lukáše Kleina
Zdroj: článek vytvořen ve spolupráci s Jiřím Popovičem, Slánská radnice 2003 a 2008, wikipedie.cz
Zdroj titulní obr.: Vydal knihkupec Rudolf Vokoun kolem roku 1910, Sbírka Jiřího Popoviče