Slánská nemocnice má nově dva operační sály se špičkovým vybavením

Administrátor - 27.03.2024
Kategorie: Aktuálně

Operační trakt chirurgického oddělení a urgentní příjem v budově B Nemocnice Slaný prošel přestavbou a modernizací. Chirurgové mají nyní dva operační sály na špičkové evropské úrovni. První pacient tu podstoupí zákrok v půlce dubna.

Nové operační zázemí urychlí ošetření pacientů v Nemocnici Slaný. Místo dvorku přibyl druhý chirurgický sál, který je kompletně nově vybavený. Modernizoval se i původní sál, který se úplně dispozičně změnil. Chirurgům tu budou k dispozici nové anesteziologické stativy, moderní pojízdné operační stoly a monitory. Nové je i osvětlení, klimatizace, regulace teploty či vlhkosti, to vše centrálně řízené a jednoduše ovládané panelem. „Pro pacienty je to příjemnější, ale i mnohem bezpečnější prostředí,“ shrnul Jiří Šimák, primář chirurgie.

Sály doplňuje nový pojízdný rentgen a plazmový sterilizátor, který umožní šetrnější odstranění bakterií a virů. Hned vedle operačních místností vznikl prostor pro dvě lůžka na dospávání pacientů po lékařských zákrocích, kde je také možné monitorovat životní funkce.

Dosud slánští chirurgové měli k dispozici jeden zastaralý chirurgický sál a o druhý se dělili s ortopedií. „Jsme šťastní, že ty sály máme, protože do teď jsme pracovali na dvou sálech ne úplně vyhovujících. Teď tu můžeme provádět všechny výkony, které umíme a jsme schopni historicky provádět,“ řekl primář Šimák, a dodal: „Jeden sál bude na čistší výkony a druhý na všeobecnou chirurgii.“

Chirurgové tu budou provádět i náročnější operace

Nové vybavení nemocnici umožní rozšířit spektrum výkonů, s tím se ale nezačne hned. „Nejdříve to potřebujeme zajet na výkonech, které dokonale ovládáme, abychom vychytali mouchy, které určitě nějaké najdeme,“ uvedl Šimák, a dodal: „Máme ročně odoperováno okolo 18 tisíc výkonů a počítáme s navýšením o nějaké dvě stovky.“ Limitující je totiž i počet zdravotnického personálu.

Prvního pacienta nový sál přivítá v polovině dubna. Nejčastěji se tu budou operovat apendixy, kýly a žlučníky. Nejsložitějšími prováděnými zákroky týmu budou horní části trávicího traktu nebo laparoskopické operace tlustého střeva, které jsou poměrně technicky náročné a neprovádí se ve všech nemocnicích. „Máme tu na to i celou novou laparoskopickou sestavu,“ chválí si primář chirurgie. Právě s laparoskopickými operacemi začala Nemocnice Slaný už v roce 1993 jako jedna z prvních v republice.

Rychlejší termíny pro více než 120 tisíc obyvatel

Kromě nových moderních sálů mají operace v Nemocnici Slaný i výhodu rychlejších termínů. „Třeba na žlučník máme objednací doby 2-3 měsíce, u fakultních nemocnic je to řádově dvojnásobek,“ konstatoval primář chirurgie.

Operující chirurgové teď mohou poskytovat pacientům péči na špičkové úrovni. „Jsme přesvědčeni, že na regionální úrovni má probíhat péče vysoce kvalitní, která dělá běžnou operativu. Fakultní nemocnice by měly sloužit jako pracoviště vyššího typu, kde se koncentrují vzácnější diagnózy a těžší operativa,“ řekl ředitel nemocnice Štěpán Votoček s tím, že statisticky se lékaři ve Slaném dostanou ke kompletnímu řešení diagnóz častěji než ti ve velkých nemocnicích.

Slánští lékaři se nestarají jen o místní obyvatele, spádovost nemocnice je 120 tisíc lidí. „Nemocnice ve Slaném pokrývá nejen potřeby samotných Slaňáků, ale i obyvatel v širokém okolí města. Nemám na mysli pouze oblast Středočeského kraje, ale i kraje Ústeckého, zejména Lounsko,“ řekl starosta města Slaný Martin Hrabánek a ředitel nemocnice k tomu dodává: „Je to podle oboru. Třeba ta chirurgická spádovost je ještě o něco vyšší.

Peníze se čerpaly z dotací, v plánu jsou další rekonstrukce

Modernizace navazuje na předchozí renovaci radiodiagnostického oddělení. Kompletní proměnou prošel také urgentní příjem (o tom více ZDE).

Rekonstrukce začala v létě 2022 a vše se dělalo za provozu. „Velmi složitě jsme vymýšleli etapy, co může být zavřené, co přesunuté. To je i důvod, proč se to dělalo relativně dlouho. Ale podařilo se nám zásadním způsobem neomezovat provoz nebo počet operací,“ řekl ředitel nemocnice Štěpán Votoček.

Vynaložené náklady pocházely z velké části z dotačního programu REACT-EU, ze kterého nemocnice získala 150 milionů korun. Náklady ale byly nakonec kvůli zdražování materiálu a prací vyšší.

V plánu je přestavba staré kotelny na sklady. Na příští rok se zřejmě odsune modernizace místního gastroporovozu, který bude nově využívat tabletový systém podávání jídel. V dalším roce by se měla řešit i přestavba a modernizace ortopedie.