Stopa slánského Oriona přivedla do města veterány

Redakce - 08.05.2024
Kategorie: Aktuálně

Slaný dnes (8. 5.) přivítalo účastníky již 17. ročníku tradiční jízdy Stopou slánského Oriona. Ta má připomínat zdejší nejstarší výrobu motocyklů a velocipedů v Čechách. 

Setkání majitelů a příznivců historických vozidel s názvem Stopou slánského Oriona pořádá tradičně Orion klub Slaný. Letos 8. května se uskutečnil už 17. ročník tohoto srazu. První závod historických vozidel uspořádal už v roce 2005 Václav Bečvář ze Slaného. Akce má připomínat nejstarší českou továrnu na jízdní kola a motorky značky Orion, která byla zároveň jednou z prvních i v celém Rakousku-Uhersku.

Tradiční akce začala již v ranních hodinách. Od 8 do 11 hodin probíhal příjezd účastníků a výstava historických vozidel na náměstí Krále Vladislava ve Velvarech. V 11 hodin odstartovala samotná jízda veteránů Stopou slánského Oriona směr Slaný. Po příjezdu na Masarykovo náměstí ve Slaném proběhlo vyhodnocení letošního ročníku a předání cen.

První české motocykly i motorky pro ženy

První českou továrnu na výrobu motocyklů a velocipedů ve Slaném založil Vilém Michl. Výroba po značkou Orion byla zahájena v dubnu 1894. První dopravní prostředek tu spatřil světlo světa v roce 1902. Kromě jízdních kol a motorek se tu v průběhu času vyráběly i další stroje jako signální a kontrolní důlní přístroje, drobné domácí spotřebiče nebo zemědělské stroje. Mezi zajímavosti z výroby patří třeba dva speciální motocykly pro ženy nebo prototyp auta s motorem pod podlahou.

Po třiceti letech slavné existence vyhlásila firma pod tíhou hospodářské krize a sílící konkurence bankrot.