Středočeši stárnou, do deseti let naroste počet seniorů i ve Slaném a na Kladně
Středočeský kraj si nechal vypracovat demografickou prognózu, podle které Středočeši stárnou. Do deseti let se počet seniorů výrazně navýší i ve Slaném a na Kladně. Kraj se chce připravit investicemi do zvětšení kapacit a zkvalitnění služeb. Slaný má v počtu lůžek pro obyvatele nad 65 let zatím jedno z nejlepších pokrytí. Opatření do budoucnosti město zpracovává do nově vznikajícího Komunitního plánu sociálních služeb.
Ze současných 268 tisíc osob ve věku nad 65 let by mělo být v roce 2050 více než 400 tisíc. Informace vyplývají z demografické prognózy, kterou si nechal Středočeský kraj zpracovat.
Kraj proto plánuje uvolnit finanční prostředky na výstavbu nových sociálních zařízení a také navýšit kapacity u již existujících poskytovatelů. „Navzdory skutečnosti, že jsme znevýhodněni stávajícím rozpočtovým učením daní a také tzv. směrným číslem, dle kterého získává Středočeský kraj na poskytování sociálních služeb prostředky, tak se snažíme podpořit rozvoj sociálních služeb, a ne systém pouze udržet. Finančně participuje na podpoře výrazně vyšším podílem než jiné kraje. V letošním roce například rozdělíme v Humanitárním fondu na podporu sociálních služeb a aktivit rekordních 85 milionů korun. Prostředky mimo jiné mohou poskytovatelé sociálních služeb využít na dofinancování, zkvalitnění, či rozšíření stávajících kapacit,“ uvedl středočeský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek.
Středočeský kraj je jedním z nejmladších, ale i zde průměrný věk obyvatel roste. Podle nového materiálu by měla nejvíce stárnout populace v lokalitách, kde je aktuálně věkový průměr nejnižší, tedy v prstenci okolo hlavního města, kam spadá i Slaný a Kladno.
Do deseti let by se počet lidí starších 65 let ve Slaném měl navýšit o 8 % a na Kladně o necelých 7 %. Obyvatel nad 80 let přibude na Kladně o 55 % a ve Slaném dokonce o 62 %.
Slaný má vlastní komunitní plán sociálních služeb
„Město Slaný si nechalo zpracovat vlastní demografickou studii, která modeluje situaci přímo pro obec s rozšířenou působností (ORP) Slaný. Jsou v ní zahrnuty i plánované rozvojové projekty týkající se bydlení. Na jejím základě nyní vzniká Komunitní plán sociálních služeb, kde budou vypracována opatření reagující na demografickou studii. Tato opatření budou poskytnuta Středočeskému kraji a stanou se podkladem Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb, který je ústředním dokumentem pro rozvoj kapacit a jejich zařazování do sítě soc. služeb a tím i financování ze státního rozpočtu,“ uvedl starosta Hrabánek.
Aktuální stav v domovech pro seniory
V krajské síti poskytovatelů je nyní 6 200 lůžek pro seniory (4 258 v domovech pro seniory a 1 942 v domovech se zvláštním režimem). Mimo síť je dalších 2 000 lůžek.
„Nadále budeme pracovat na tom, abychom i s ohledem na očekávaný vývoj vytvářeli nové kapacity a mohli tak uspokojit poptávku po sociálních zařízeních v kraji. Považuji za svou prioritu, aby klientům v našich zařízeních byly poskytovány co nejkvalitnější služby a aby se zde cítili co nejlépe,“ řekl Hrabánek
Čekací doby na lůžka se liší. Nejkratší je 36 dní v domovech pro seniory (DS) a 65 dní v domovech se zvláštním režimem (DZR). Průměrná doba čekání je ale výrazně vyšší, 315 dní u DS a 226 dní u DZR.
Město Slaný si na současné kapacity nestěžuje. „Obecně lze říci, že ORP Slaný patří v počtu lůžkových kapacit k ORP s nejlepším pokrytím. V přepočtu počtu lůžek na počet seniorů nad 65 let patříme k místům s nejvyšším počtem lůžek,“ uvedl starosta.
Přehled situace z dalších domovů v okolí:
-
Domov seniorů, (Františka Kloze 1178, Kladno)
„O navýšení kapacity u nás v domově se nyní nejedná. Jelikož k navýšení kapacity došlo výstavbou nového křídla v roce 2012. I přesto tlak na umístění klientů do domova seniorů je obrovský. Čekací lhůty jsou od 6 měsíců až po 2 roky. Záleží také na tom zda se jedná o jednolůžkové či dvoulůžkové pokoje. Komise vždy při projednávání o nutnosti umístění klienta zvažuje závažnost situace klienta. Ročně se nám do domova seniorů hlásí 1200 klientů a volných míst máme přibližně okolo 50 lůžek,“ vysvětlila nám zástupkyně ředitele domova Syblíková.
- Domov pod Lipami Smečno (Smečno 1, Smečno)
„V našem zařízení bohužel nelze navýšit kapacitu, neboť nemáme vhodné prostory pro zřízení dalších míst. Poptávka po volných místech je vysoká. Naše kapacita je 133 míst, v pořadníku čekatelů na umístění je k dnešnímu dni 73 osob závislých na pomoci a péči druhé osoby, celkový počet žádostí o umístění je 320,“ upřesnila zástupkyně ředitele Kostečková.