Středočeský kraj bude mít na tratích nové vlaky

Redakce - 02.05.2024
Kategorie: Aktuálně

Železniční dopravní obslužnost na území Středočeského kraje se od prosince 2029 výrazně promění. Chystá se historicky největší soutěž svého druhu. Vítězní dopravci mají na koleje přivést nové a modernizované vlaky. 

Středočeský kraj chystá spolu s Prahou výběrová řízení na železniční dopravce. Spolu s nimi by měly na tratě vyjet i zcela nové, kapacitní, elektrické jednotky pro téměř 400 cestujících (EMU 400). Nové smlouvy začnou platit od prosince 2029.

Kraj a metropole tak reagují na budoucí očekávané zásadní změny v dopravní infrastruktuře. Jednou z nich je i postupné dokončování velké modernizace trati mezi Prahou a Kladnem včetně nové odbočky na Letiště Václava Havla Praha.

Historicky největší soutěž svého druhu začne v druhé půlce roku

Největší kontrakt má být uzavřen na dobu 30 let, a to z důvodu mimořádně vysoké investice do vozového parku. Ten by mělo nově tvořit více než padesát vysokokapacitních elektrických jednotek, každá z nich až pro 400 cestujících (EMU 400). Další vysoutěžení dopravci pak zajistí po dobu 15 let provoz zbývajících elektrických výkonů, a to s jednotkami s kapacitou cca 240 cestujících a také většinou stávajících jednotek CityElefant.

Jde o největší soutěž svého druhu v novodobých dějinách naší republiky. Nejvýraznější změnou by mělo být nasazení čtyřiapadesáti nových, elektrických jednotek EMU 400, které by v provozu postupně nahrazovaly pomalu dosluhující a méně kapacitní CityElefanty, byť i s těmi se v provozu počítá až do začátku čtyřicátých let. Sedmnáct těchto nejstarších vozidel by však mělo být k prosinci 2029 ze systému zcela vyřazeno,“ uvedl Petr Borecký, radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy a pokračoval: „Na první pohled to vypadá, že vypisujeme soutěž ve velkém předstihu, nicméně výrobci železničních vozidel jsou schopni dodávat první kusy nové techniky nejprve po čtyřech letech po podepsání smlouvy. Je tedy nejvyšší čas hledat nejen dopravce, ale i výrobce nových vlaků, které chceme v našem kraji nasadit.

Vypsání soutěží na dopravce je naplánováno postupně od druhé poloviny letošního roku až do konce roku 2026. Středočeský kraj společně s Hlavním městem Prahou už zahájil kvůli této soutěži předběžné tržní konzultace s výrobci vlaků a dopravci. Osloveno bylo šest předních evropských výrobců železničních kolejových vozidel a devět relevantních dopravců. Průběh realizace nabídkového řízení tak bude monitorovat Transparency International, s ohledem na velikost zakázky lze totiž očekávat velmi tvrdý konkurenční boj.

Aktuálně drážní dopravu v kraji zajišťují zejména České dráhy, kterým končí kontrakt na konci roku 2029. I současná flotila se bude modernizovat. Od května letošního roku ji doplní elektrické jednotky RegioPanter a v průběhu následujících let také další motorové jednotky RegioFox a RegioSpider.

Zdroj obr.: Středočeský kraj