Tipy a triky pro úspěšné zahradničení a co právě teď zasadit
Rádi zahradničíte? Poradíme vám co v červnu zasadit nebo jak využít zbytky z domácnosti jako vlastní hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny.
Začátek léta je ideální pro zahradničení, protože teploty jsou příjemné a denní světlo trvá do večerních hodin. Základními předpoklady úspěšného pěstování ovoce a zeleniny jsou dobře připravená a pohnojená půda, odstátá či nasbíraná dešťová voda, dostatek světla a správný výběr sazenic.
V červnu je ideální čas pro sázení různých druhů zeleniny, bylinek a květin. Zde je seznam toho, co lze v těchto týdnech zasadit do země:
Zelenina
– Saláty: hlávkový salát, rukola, římský salát
– Kořenová zelenina: mrkev, červená řepa, ředkvičky, pastinák
– Fazole: zelené fazolky, keříkové fazole
– Cukety a dýně: cukety, letní dýně
– Kapusta a zelí: růžičková kapusta, zelí, květák, brokolice
– Špenát a mangold: špenát, mangold
– Bylinky: bazalka, kopr, petržel, koriandr, máta
Květiny
– Letničky: slunečnice, petúnie, měsíček, aksamitník, cínie
– Dvouletky: macešky, pomněnky, sedmikrásky
– Cibuloviny pro podzimní výsadbu: tulipány, narcisy, krokusy (vysazují se na podzim, ale je třeba je plánovat již v červnu)
Přírodní hnojiva, která si můžete vyrobit sami
Používat ekologická hnojiva je velmi přínosné. Jak pro úrodu, tak i pro živočichy, kteří navštěvují vaši zahradu. Existuje hned několik možností, jak si hnojivo zajistit, aniž by vás to stálo peníze nebo mnoho času.
Koňský hnůj – Určitě v okolí naleznete koňskou stáj, kde vám velmi rádi dají hnůj zdarma. Zápachu se bát nemusíte, když je hnůj suchý, tak je skoro bez zápachu.
Kávový lógr – Pokud nemáte v blízkém okolí spřátelenou kavárnu, kde by vám lógr darovali, využijte menší množství z domácího zdroje alespoň do květináčů. Použitá kávová sedlina totiž obsahuje živiny, které jsou pro rostliny vyloženě prospěšné – třeba dusík, draslík a vápník.
Vaječné skořápky – Jestli si rádi dopřáváte například míchaná vajíčka, tak rozhodně skořápky nevyhazujte. Hnojivo obsahuje velké množství uhličitanu vápenatého a také další minerály, které pomáhají rostlinám růst. Rozdrťte je a přidejte do záhonu. Dlouho trvající vůně vajec odpuzuje hmyz a ostré hrany skořápek zase chrání před hlemýždi a slimáky.
Popel z krbu či ohniště – Obsahuje velké množství vápníku a pro vyživení je perfektní i do kompostu. Když před deštěm posypete trávník popelem, bude krásně zelený a šťavnatý.
Banánové slupky – Jsou bohaté na draslík, fosfor, železo, hořčík i vápník. Jedná o ideální hnojivo pro mnoho pokojových rostlin, ale i okurky, rajčata, papriky a další zeleninu. Mohou se přidat k rostlinám rovnou nebo z nich vytvořit hnojivo vylouhováním ve vodě.
Zdroj obr.: Pexels.com