Slaný položilo první Stolpersteiny a uctilo tak oběti holocaustu
V pátek 23. května 2025 proběhl ve Slaném významný pietní akt – město položilo první Kameny ztracených (Stolpersteine), které připomínají osudy deseti bývalých obyvatel, jež zahynuli během holocaustu.
Pamětní kameny byly slavnostně umístěny před tržnicí v Soukenické ulici, kde kdysi žili lidé, jejichž příběhy byly nacistickým režimem násilně přetrženy. Na projektu se významně podílela 3. základní škola ve Slaném, jejíž žáci a učitelé dlouhodobě pátrají po osudech židovských rodin a zapojují se do historického bádání.
Emotivní okamžiky a osobní rozměr
Slavnostního aktu se zúčastnili místostarosta Radek Vondráček i starosta města Martin Hrabánek, kteří pokládali kameny společně se svými dcerami, jež se na výzkumu podílely jako žákyně základní školy.
„Byl to silný a pro mě zároveň velmi osobní okamžik. Položením kamenů jsme si společně připomněli příběhy konkrétních lidí našeho města a alespoň symbolicky je pomohli vrátit tam, odkud byli nacistickým režimem násilně vytrženi,“ uvedl místostarosta Radek Vondráček.
Projekt má hluboké kořeny – 3. ZŠ Slaný se už v roce 2010 zapojila do mezinárodního programu „Krokus“, který se zaměřuje na připomínku dětských obětí holocaustu. Z původního symbolického sázení žlutých květů se postupně vyvinulo rozsáhlé pátrání po konkrétních osudech židovských rodin ze Slaného.
„Projekt Stolpersteine není jen o kamenech v chodníku. Je to o výchově k paměti, empatii a zodpovědnosti. Jsme hrdí, že se na něm naši žáci mohli tak aktivně podílet,“ zdůraznila Martina Kubánková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče.
Slaný mezi evropskými městy uctívajícími památku obětí
Slavnosti se kromě vedení města zúčastnili František Bányai, bývalý předseda Židovské obce v Praze, poslanec Stanislav Berkovec a Ing. Kateřina Daczická ze Středočeského kraje. Pietní akt doplnila živá hudba, divadelní pásmo žáků, informační bannery a tematická výstava.
Položením prvních Stolpersteinů se Slaný připojilo ke stovkám evropských měst, která touto formou připomínají oběti nacistické perzekuce. Město plánuje v projektu pokračovat i v dalších letech, aby památka těchto lidí zůstala živá pro další generace.