Slavnostní přivítání Buřta spojí hvězdárna s dětským dnem

Redakce - 14.05.2024
Kategorie: Kultura

Hvězdárna Jaroslava Trnky oslaví získání nového dalekohledu slavnostní akcí s programem pro malé i velké. Přístroj Zaiss Maksutov-Cassegrain, neboli „Buřt“, do Slaného zapůjčilo hlavní město Praha. Nahradil zrcadlový dalekohled, který na hvězdárně sloužil 24 let. 

Buřt vážící 2,5 tuny slánské hvězdárně zapůjčila Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy – Štefánikova hvězdárna, a to zatím na deset let.

„Slánská hvězdárna nabízí bohatý program pro astronomické nadšence, pro děti, širokou i odbornou veřejnost. Zaslouží si pracovat s modernějším vybavením. Věřím, že nový dalekohled přispěje ke zvýšenému zájmu o astronomii v našem regionu,“ řekl místostarosta Radek Vondráček, do jehož agendy slánská hvězdárna spadá.

Aby hvězdárna mohla dalekohled přijmout, musela tu proběhnout řada úprav. „V loňském roce se upravil nosný sloup v kopuli. Projekt vyšel na 60 000 Kč. Samotnou opravu za 256 000 Kč financoval odbor správy majetku Městského úřadu Slaný. Zároveň jsme nechali opravit opláštění kopule. Další práce zahrnovaly obroušení a výmalbu kopule, což vyšlo na dalších 75 tisíc. Ty jsme uvolnili z rozpočtu hvězdárny,“ shrnula nedávné náklady na modernizaci hvězdárny její vedoucí Eliška Waldmannová.

Slavnostní přivítání proběhne v dětský den

Oficiální přivítání buřta ve Slaném proběhne na hvězdárně 6. června od 16 hodin. Slavnostního odpoledne se zúčastní i vedoucí Štefánikovy hvězdárny Tomáš Prosecký a ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jakub Rozehnal. Ten bude mít od 18 hodin v programu dusíkovou show.

Akce bude spojena s dětským dnem, v rámci kterého budou připraveny tvůrčí dílny. Na zahradě hvězdárny bude stát mobilní planetárium, kde budou po půl hodině probíhat různé pořady. Návštěvníci budou moci potkat i astronauta.

Zdroj obr.: Hvězdárna Jaroslava Trnky, Fb