Zastávky už jen na znamení v celém kraji i v Praze

Redakce - 22.04.2024
Kategorie: Aktuálně

Radní Středočeského kraje schválili změnu v přepravě cestujících. Všechny autobusové zastávky v kraji budou od 29. června na znamení. Cílem je přispět ke zpřehlednění cestování, plynulosti i celkové ekonomice dopravy. Projekt už řadu měsíců funguje ve Slaném a několika dalších městech Středočeského kraje. Přidat se má i Praha. 

Další zastávka je na znamení.“ Takové hlášení nyní uslyší cestující ve všech autobusech, které ve Středočeském kraji zajišťují dopravní obslužnost. Změna charakteru autobusových zastávek PID začne platit od 29. června 2024.

„Zavedení zpřehledňuje orientaci cestujících i řidičů, autobus nemusí zbytečně zastavovat na zastávkách s minimální frekvencí, ale může je plynule projet, což má pozitivní vliv na plynulost i ekonomiku dopravy. Vyjma lepší plynulosti opatření přináší úspory pohonných hmot při brždění a rozjezdu vozidel, v zimních či letních měsících je pak lépe udržitelný tepelný komfort pro cestující,“ řekl Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy.

Změna se bude týkat více než poloviny spojů v rámci PID. Dnes poměr zastávek na znamení přesahuje 40 % z celkového počtu. Řidiči tak podle provozovatele často musí zastavit i ve stanici, kde nikdo nestojí.

Nový systém bude fungovat tak, že pokud bude chtít cestující vystoupit, stiskne tlačítko STOP. Naopak na zastávce stačí zamávat. „Tlačítky je vybavena většina vozidel a ty, které nejsou, to v dohledné době čeká. Navíc, ve všech nově dodávaných vozidlech jsou tlačítka již velmi dobře dostupná i z některých sedadel, neměla by tak představovat bariéru pro hůře mobilní cestující anebo rodiče s kočárky,“ konstatoval Petr Borecký.

Ve Slaném už systém zastávek na znamení funguje.  „Neevidujeme tu žádné stížnosti. Nyní o identickou úpravu zažádaly sdružení pro celý okres Rakovník, Nymburk, Kutná Hora či pro oblast Dolnobřežanska. V Česku podobné opatření plošně zavedl Ústecký kraj již v roce 2015, taktéž s pozitivními zkušenostmi,“ podporuje rozhodnutí Petr Borecký.

Ke Středočeskému kraji se přidá i Praha. „Podle posledních dohod se zástupci hl. m. Prahy bude ke stejnému systému, v ten samý den, přistoupeno i na území Prahy. V tuto chvíli je ještě otevřena otázka charakteru sdružených zastávek tramvají s autobusy,“ uvedl Petr Borecký.