Deváťáci ve Středočeském kraji chtějí nejvíce na gymnázia

Redakce - 29.05.2024
Kategorie: Aktuálně

Podle letošních prvních přijímacích řízení na střední školy mají deváťáci největší zájem o gymnázia, IT obory nebo obchodní akademie. Nyní probíhají druhá kola. Ve Slaném přijme pro doplnění kapacity dalších 9 uchazečů Gymnázium a dalších 11 OA Slaný v oboru Ekonomické lyceum.

Na střední školy ve Středočeském kraji bylo během letošního přijímacího řízení do denního studia podáno 12 081 přihlášek s nejvyšší prioritou. Nejvíce přihlášek podle první priority bylo v oboru Gymnázium, Informační technologie, Obchodní akademie, Předškolní a mimoškolní pedagogika a Ekonomické lyceum. Pro školní rok 2024/2025 střední školy v kraji nabízejí 13 807 míst.

Digitalizované přijímací řízení se velmi osvědčilo. Je výhodné pro žáky, rodiče i školy samotné. Přineslo jasná data například k zájmu žáků základních škol o jednotlivé obory, a to na základě výběru takzvané první priority. To bude nyní důležité pro diskuse k inovaci oborové struktury. V červnu se chceme setkat s řediteli našich středních škol podle okresů a společně budeme hledat možnosti, jak přizpůsobit obory do dalších let,“ uvedl středočeský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Kraj uvažuje o kampusu pro až 4000 žáků na pomezí s Prahou

Po prvním kole přijímacích zkoušek ve veřejném prostoru začala rezonovat debata o tom, že středočeští žáci zabírají místa na školách v Praze. „Jednou z možností řešení je například společná příprava velkého studijního kampusu pro až 4 000 žáků na pomezí Prahy a Středočeského kraje, na místě dobře dostupném veřejnou dopravou. Měli bychom hledat cesty, jak takový projekt financovat a uvést do života. Demografické odhady jsou neúprosné a místa ve školách pro Prahu a oblasti okolo ní budou potřeba i do budoucna, protože počet obyvatel stále poroste,“ řekl radní Vácha.

Ve srovnání s loňským rokem bylo pro aktuální přijímací řízení schváleno téměř 700 nových míst. Jedním ze zcela nových je Obor Ekonomické lyceum OA E. Beneše Slaný, který nabízí 30 míst.

 

Zdroj obr.: Středočeský kraj