Letos budou samosběry jahod i v červenci a více zeleniny

Redakce - 07.06.2024
Kategorie: Aktuálně

Letošní samosběry odstartovaly na polích s jahodami. Další na řadě budou česnek, cibule, hrášek nebo okurky nakládačky. Ovocnáři hlásí, že meruňky, švestky, třešně ani višně letos nebudou. Zato se ale rozšíří výběr zeleniny, do košíků si v okolí Slaného nově nasbíráte třeba rajčata nebo celer. 

V plném proudu jsou samosběry jahod, které pomalu končí třeba v Ovocnářství – vinařství Slaný. Cena se pohybuje okolo 90 Kč za kilo. O něco později je plánuje zahájit Farma Dryák ve Vítově a slánský Ekofrukt hlásí, že bude mít jahody přímo z pole dokonce v červenci, což bude v Česku spíše raritou.

Řada farmářů se letos více zaměřila na zemědělské plodiny. Již tento víkend si můžete nasbírat čerstvý česnek, cibuli a hráškové lusky v Moštárně Slaný. „Samosběr čerstvého česneku, lusků a cibule proběhne tuto sobotu 8.6. 2024 od 9 do 12 hodin na trase Slaný- Drnov. Kilogram česneku bude stát 80 korun, stejně jako kilo lusků, kilogram cibule 16 korun,“ informuje Moštárna.

Ovocnářství – vinařství Slaný už na svém Facebooku také uvedlo, že chystá i samosběr hrachu. Na farmě ve Vítově se jako první můžete těšit na česnek a okurky nakládačky. Tento rok bude k samosběru v okolí Slaného i spousta nových plodin, nasbíráte si třeba celer nebo rajčata. Také v Ekofruktu nahradili hektary ovocných sadů za česnek, cibuli, brambory nebo hrách. Budou tu i okurky nakládačky, dýně nebo cukety.

Naopak se samosběry ovoce to letos bude horší. Někteří pěstitelé už dopředu avizují, že kvůli jarním mrazíkům, které zničily velkou část úrody, nebude co sbírat.

Mrazy, které nás potkaly před pár týdny, bohužel zničily veškerou úrodu našich sadů. A proto musíme smutně konstatovat, že se letos nebude konat samosběr třešní, višní ani švestek,“ uvedla Farma Dryák.

To potvrzuje i Moštárna Slaný, která na svém profilu uvedla: „Bohužel nám meruňky i třešně zmrzly, tak musíme přežít do příštího roku, než budeme sklízet ze svých stromů.

 

Zdroj obr.: Ovocnářství – vinařství Slaný, Fb