Kladenské dvorky odstartují sobotní vernisáží, svou stopu bude moci zanechat každý

Redakce - 05.06.2024
Kategorie: Kultura

Oblíbený umělecký happening Kladenské dvorky je za dveřmi. Již 42. ročník tradičního festivalu proběhne ve dnech 8. – 9. června, tentokrát na téma „stopa“. Na své si během víkendu pod širým nebem přijdou nejen milovníci výtvarného umění ve všech jeho podobách, ale i fanoušci hudby, divadla či poezie. Nebudou chybět ani workshopy a zábavné dílny pro malé i velké návštěvníky.

Letošní ročník Kladenských dvorků slavnostně odstartujeme v sobotu 8. června ve 13 hodin na prostranství U Kulatý báby. Mimo jiné zde jako vždy představíme a pokřtíme kalendář Od Dvorků do Dvorků. Autorem toho letošního je Marian Zajíček,“ říká Kateřina Jůzová z pořádajícího Spolku Podprůhon, a pokračuje: „Každý rok se snažíme mít prostor, kde můžou svým kouskem přispět i návštěvníci Dvorků a stát se tak sami jejich nedílnou součástí. Kladenská malířka Martina Vaculíková, která na Dvorcích vystavuje mnoho let své obrazy i práce dětí z kroužku, připraví na vernisáži místo, kde může během víkendu zanechat svou stopu každý, kdo bude chtít.

O zvukovou stopu vernisáže se svým hudebním představením postará kapela PANDA BANDa. Kromě toho dětská kapela pod vedením manželů Martiny a Jaroslava Vaculíkových předvede vlastní tvorbu a hru na bubny ještě v neděli od 13 hodin na pódiu U Zahrádkářů.

Na celkem 34 dvorcích představí svá díla kolem 140 profesionálních i amatérských tvůrců. Nebudou chybět známá jména jako Čestmír Suška, Kurt Gebauer, František Tomík, Zdeněk Manina, svou premiéru si na Dvorcích užijí například umělci ze skupiny Z ledu ven nebo Irina Stanescu. Svůj prostor dostanou i mladí talenti z 1. Kšpa Kladno, MČ Brejličky Kladno nebo ZŠ Norská Kladno.

Každoročně jsou Kladenské dvorky zastřešeny jedním propojujícím motivem, tím letošním je stopa. Na dvorku u Najmanů se proto chystá mozaiková dílnička s motivem kočičí stopy. A jelikož jsou kočky – i mozaika – neodmyslitelnou součástí podprůhonského koloritu, bude také možné potkat několik koček vytvořených mozaikovou technikou cestou po schodech na Bukovku. V sobotu odpoledne se u hlavního pódia budou moci návštěvníci seznámit s kynologickou sportovní disciplínou nosework, při které se psi učí rozlišovat a hledat rozmanité pachové stopy v různých podmínkách a prostředích. A rozličné artefakty – stopy minulosti daleké i nedávné – budou k nalezení ve staré skříni na dvorku u Jedličků.

O doprovodný program se postará více než dvacet hudebníků a kapel, vedle místních umělců se představí latino kapela Carisma, ska-punkoví SticX, Electric Lady nebo Schodiště, festivalový víkend pak v neděli uzavře koncert Roberta Křesťana a kapely Druhá tráva. Nebudou chybět ani divadelní představení pro děti, autorské čtení či slam poetry. Kompletní program 42. ročníku včetně interaktivní mapy všech dvorků a dalších důležitých míst je k dispozici ZDE.

Kladenské dvorky pořádá Spolek Podprůhon. Jejich financování zajišťuje především díky klíčovému partnerovi firmě TG Czech a dalším sponzorům, dotaci od Středočeského kraje, prostřednictvím platformy Darujme.cz. Od loňského roku se také vybírá symbolické vstupné.

Zdroj obr.: Spolek Podprůhon, www.kladenskedvorky.cz